Salı, Ağustos 29, 2017

Tatilde #SıfırÇöp

Salı, Ağustos 29, 2017

Her hafta sonu tatil yapan bir şımarık olarak bu hafta tatilde dahi aksatmadığım rutin "Çevremizi koruyalım" kuşağında bugün. 

Tatilde #SıfırÇöp

Güneş koruyucu, parfüm, nemledirici ve diş macunu olarak Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağcılarından Utku olarak yanıma hiçbir şey alamazsan Hindistan cevizi yağı alıyorum. İnce bir yağ olduğu için nemlendirici, kokusu güzel olduğu için parfüm, 20 SPF olduğu için güneş koruyucu, iyi bir temizleyici olduğu için diş macunu olarak kullanılabiliyor. 
Güneş koruyucuda ayrıca endüstriyel ürünler de kullanıyorum. #CrueltyFree ve bitkisel ürün kullandığımı burada yazmıştım.
*Hindistan cevizi yağı ile ilgili tek meselem, çok uzaklardan geliyor olması. Alternatifini bulunca ekleyeceğim.

Deodorant

Yalnızca Hindistan cevizi yağı kullananlar olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Ben çok uzun yıllardır kolayca hazırlanan bir deodorant kullanıyorum. Yapmaya zaman ayıramayacaksanız, Fermente Mutfağım'dan hazırına da bakabilirsiniz.

Güneş sonrası nemlendiricisi olarak sarı kantaron çiçeği yağı

Sarı kantaron yağı nemlendirmenin yanında çok iyi dinlendiriyor da. Güneş yanıklarına çok iyi geliyor. Güneşlenmemeye çalışsam da, yazın bu mümkün olmuyor. En iyisi de sarı kantaron çiçeği yağı oluyor. 
Güneşlenmeyi sevmiyorum ama geçtiğimiz günlerde teknede rüzgara aldanıp güneşte kaldım. Akşama güneş alerjisi olmuştum. Sarı kantaron çiçeği yağı hem serinlik verdi, hem de sabaha iz kalmasını engelledi. 

Makyaj temizleyici su ve ped

Makyaj temizleme düzenimin öncesiyle-sonrasıyla nasıl değiştirdiğimi daha önce yazmıştım. Sıvı karışımı seyahat boyu sprey şişeye, pedleri ise bolca kullandığım büzgülü pamuklu keselere koyuyorum.

Diş fırçası

Maalesef henüz seyahat boyunu yapmadıkları kocamaaaan bambu diş fırçamı koruması ile taşıyorum.

Tarak

Her daim en sevdiğim tarağım Taraklı'dan Sabri Usta'nın şimşir tarağı.
 

Zeytinyağı sabunu 

(Burası önemli zeytinyağlı sabun değil, zeytinyağı sabunu)

Her duşta saçımı şampuanlamıyorum, bu sayede dört-beş gün evden uzak kaldığımda da sorun çıkmıyor. Saçımı yıkama sıklığımı artırma sürecime iki gün ile başladım. Sonra üç gün, sonra dört gün oldu. Beşinci gün saçımın temizliği için bana yetiyor. Bu nedenle en fazla dört günlük yaptığım tatillerimde saçımı şampuanlama stresim olmuyor. Yine de zeytinyağı sabunu zorda kaldığımda, yardımcı oluyor.
Vücut temizliğimde zeytinyağı sabununu tatilde de kullanıyorum.

Makyaj çantası

Makyaj malzemelerinde de endüstriyel ürünler kullanmaya devam ediyorum. Mutlaka #CrueltyFree ve bitkisel makyaj ürünlerimden biri bitmeden başka bir ürün satın almıyorum, ayrıca birkaç malzemeye indirdim.
*
Hakkım olan tatilimi bütün bir yıla yaydığım için şımarık olduğumu biliyorum. Kimsenin olmadığı bir kumsalda saatlerce kitap okumak da, sabaha kadar dans etmek de ayrı güzel. Kendinizi bundan mahrum etmeyin. 
İyi tatiller,
Utku

0 yorum:

Yorum Gönder