Pazartesi, Ağustos 28, 2017

İstanbul'da Dört Mevsim No:3 Beyoğlu Günü

Pazartesi, Ağustos 28, 2017

...İstanbul'da son dört mevsimim kaldığını varsayarak İstanbul'u yeniden keşfediyorum; gittiğim yerlere bir daha giderek altını çiziyorum.
Beyoğlu hala çok güzel. 

Size Yaşadığınız Ulan İstanbul'da Canım İstanbul Planlar 

İstanbul'da Dört Mevsim No:3 Beyoğlu Günü

Yüzünü Gezi Parkı'na verdin mi sol baştan:

1- Çiçek Pasajı

Turunuzu Gezi'den başlatırsanız, kafanızı Çiçek Pasajına içeriye uzatın. Çiçek Pasajı'ndan evvel ismini işletmecisi Mihael Naum'dan alan, İstanbul'un ikinci tiyatrosu Naum Tiyatrosuna selam verin. Sanatsever Abdülmecit'in büyük yardımları olan Naum Tiyatrosu'nun ahşap binası bir yangında yanınca yerine Çiçek Pasajı yapıldığını ekleyeyim.

2- Hazzo Pulo Pasajı

Çayseverlerin severlerin çok sevdiği Hazzo Pulo Pasajı boşaltılmadan bir çayını için. 

3- Beyoğlu Üç Yıldız (1926)

Hazzo Pulo Pasajı'nı arkasındaki Üç Yıldızdan akide şekeri alın.

4- Avrupa Pasajı (Aynalı Pasaj)

Galatasaray'daki Aynalı (Avrupa) pasajını mutlaka görün. Biraz yozlaşsa da hala Beyoğlu'nun mücevher kutusudur. Ergün Hiçyılmaz'ın efemera dükkanı buradadır. Birçok antikacı vardır. Dar bir pasaj olduğundan duvarları aynalıdır. Üst kattaki karyatid heykeller çok güzeldir.
@kulturistan 'dan.

5- Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi

Bir sinemasever ya da tiyatroseverseniz mutlaka gidin. Türker İnanoğlu bir sinemacı olduğu için sinemaya daha çok bölüm ayrılmış. Tiyatro katına daha çok yer ayırmalarını isterdim; ancak tek kat bile uzun zaman geçirmeme yetti. Tiyatro biletleri, afişler, özel eşyalar ve dahasından oluşan tiyatro katına güncel tiyatrodan da eklemeler yapılabilir. 

6- İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

İstanbulla ilgili okumak isteyen herkese İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kütüphanesi tavsiye.Her kat ayrı bir devir.
@kulturistan 'dan.

7- Pera Müzesi

Konferanslar, söyleşiler, okumalar, hatta partiler düzenleyen yenilikçi bir müze. Sabit sergilerin dışında, değişken sergileri de var. Ayrıca Cuma günleri ücretsiz. Geçerken uğramalı nefis müze.

8- Postacılar Sokağı

Beyoğlu Postacılar Sokağı'nı- ki sonunda Pera'nın en dar patikası vardır- gezin.
Sokağın sonunda aniden Karşınıza Pera'nın en ferah meydanı çıkacak, sakın şaşırma. Meydanda Marx'ın Napoleon Bonaparte'nin karikatürü olarak nitelediği 3. Napolyon'un yaptırdığı mahkeme binası vardır. Binanın dışında Louis (3. Napolyon oluyor) adalet ve güç yazar hala. Prusya savası ve ardından komün onun sonu oldu. Sokağın aşağı kottan görünüşü şöyle:
Venedik sarayı ayrı güzeldir. Marx binaya adını kazıyan Louis Bonaparte için 18 Burumeire kitabını yazdığını hatırlatayım.
@kulturistan 'dan.

Postacılar Sokağı'na İstiklal'den girin, unutmayın.

9- Leyla Gencer'in Evi

İKSV'nin Şişhane'deki binasında bir kat Leyla Gencer'in eşyalarına ayrılmış. Müthiş Primadonna'yı ziyaret edin.

10- Doğan Apartmanı (Serdar-ı Ekrem Sokak)

Muhsin Bey'in ve Eşkıya'nın son sahnesinin çekildiği bu apartmanı görün.

11- İngiliz Kırım Kilisesi

İstanbul'un yegane anglo-sakson kilisesi İngiliz Kırım Kilisesini görün. Galata Serdar-ı Ekrem sokakta. Kırım savaşı sırasında İngilizlerce inşa edilmiş,her şeyiyle bir İskoç-İngiliz kasaba kilisesini andıran nev-i şahsına münhasır bir mekandır.
@kulturistan 'dan.

12- Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk'un aynı adlı kitabından düzenlenen müze, şehir müzeciliğine iyi bir örnek. Masumiyet Müzesi benim Orhan Pamuk'un en sevmediğim kitabıdır, ekleyeyim.

13- Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesini gezin. Hamuşan'da yatan suskunlara selam edin, Şeyh Galip Hün-ü Aşk'ı bilin. Ferahfeza Mevlevi Ayinini -ki Tanpınar Huzur'da sık sık söz eder- dinleyin.Kitap önerisi: Tanpınar - Huzur
@kulturistan 'dan.

Mevlevihane bahçesi sıcak havada bile serin. Canım ağaçlar. 
Müzede bol bol eşya var; hepsi çok kıymetli. Ancak eşyaların başında hiç açıklama yok, biraz yorum katarak ne olduğunu anlıyorsunuz. İsimleri olsa da numaraları karışmış, ilgisiz bir müze yönetimi olduğu kesin. Bu kısmı çok can sıkıcı.

14- Galata Kulesi

Hezerfen Ahmet Çelebi'den ve onun uçuşundan bahsedelim. Hezarfen (bin fenli-Alim) Ahmet Çelebi hakkında tek kaynak Evliya Çelebi'dir. Seyahatnamesinin 1. cildinde bahseder Hezarfen'den. İddiasına göre Hezarfen Galata kulesinden kendini lodosun kollarına bırakıp Üsküdar Doğancılara kadar uçan yeryüzündeki ilk insandır. Şimdi biraz yamaç paraşütü bilen herkes bilir ki belirli bir yükseklik, rüzgar hızı ve koşma-rüzgarı karşılama mesafesi olamadan bugünün teknolojisiyle bile Galata kulesi gibi bir yerden kendini boşluğa bırakan yere çakılır. Bu iddianın sahibi olan Evliya Çelebinin seyahatnamesindeki başka palavralarına hiç girmeyeyim. Bugün hiçbir akıllı yamaç paraşütçüsü bu uçuşu denemez bile. Ha, Hezarfen yaşamış mıdır, bu cesareti gösterip atlamış mıdır, olabilir.Tarihte böylesi tutkuların peşinden giden çok bilim insanı vardır. Varsa kendisine rahmet dileriz ama bu uçuşun bugün hala gerçekmiş gibi okul kitaplarında bile başarılı bir şekilde tamamlandığını iddia etmek hakikaten geniş bir hayal gücü gerektirir. Evliya Çelebi gibi İlhan Berk'in bu palavra üzerine mi yazdığını bilmediğim bir şiirine rastladım. Hezarfenle çok örtüşüyor"Bu kalabalık niye toplanmış öyle? Bir çocuğun gözlerini topluyorlar. Kendini Galata kulesinden atan"Pek bilinmez, Hezarfenden 500 yıl önce başka bir türk Hipodrom duvarlarından atlayarak bu çılgın deneyi yapmış ve hakkın rahmetine kavuşmuşturİlk Türk İkarusu hakkında. 
@kulturistan 'dan.

15- Banker Sokak

İstanbul'un en eski sivil mimari örneği: Galata Banker Sokakta. 1314 Cenevizliler zamanında yapılan meclis binası. Avrupa'nın en eski meclis binalarından da birisi.
@kulturistan 'dan.

16- Kamondo Merdivenleri (Bankerler Sokak-Bankalar Caddesi)

Torunu Avusturya Lisesi'nde okuyan Abram Kamondo'nun torunu okula kolay gitsin diye inşa ettirdiği Kamondo Merdivenlerini görün. Zaten merdivenleri çıkıp sola dönünce liseyi görüyorsunuz.

17- Bankalar Caddesi

Göbek bağı Galata'da kellesi Paris'te kesilmiş büyük bir Fransız şairinin izini bankalar caddesinde sürün.Galata'da bulunan Eski Banka Sokağı'ndaki Sen Piyer Hanı'ından bahsedeyim bu akşam. Han Kanuni'nin izniyle kurulmuş Galata'daki 2. elçilik binasıdır. Fransa devletinin malıydı. Binanın dış cephesinde hala Bourbon Hanedanının arması gotik tarzda pencere kemerleri ve yine gotik tarzda gül pencereler bulunur. Ancak asıl hususiyet cephedeki kitabededir. Bina 1772 yılına kadar ahşaptı. Bir yangın sonucu kül olunca bu tarihte taştan yeniden yapıldı. Ancak bu yangından 12 yıl önce Fransızların Namık Kemal'i sayılacak Andre Chenier bu binada doğdu. Bu büyük şair 1792'de kellesini giyotine uzattığında 32 yaşında ateşli bir jakobendi. Sunay Akın'ın deyimiyle "Göbek bağı Galata'da, kellesi Paris'te kesildi." Chenier'in kellesi kesildikten 70 yıl sonra 1860'larda doğduğu bu binaya 1 kat eklenerek Osmanlı Bankasının ilk binası buraya kuruldu. Sokağın adı oradan gelir. 1890'larda Mimar Aleksanr Vallury tarafından inşa edilen yeni binasına taşınırken Vallury çok sevdiği Andre Chenier'in anısına binanın cephesine bu kitabeyi yazdırdı. Kitabede Chenier'in 1760'da bu binada doğduğu yazar Osmanlı Bankası yeni binasına taşındıktan sonra İstanbul'un tüm kalburüstü mimarları bu handa ofis açtılar. Vallury ve Mongeri gibi. Bu nedenle bu hana Mimarlar Hanı denmiştir. son dönemde burasının Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 22 yıllığına kiralanarak restorasyonuyla birlikte Mimarlık Fakültesi olarak kullanılacak. Kitabe:
@kulturistan 'dan.

*
#KitapÖnerisi: Ahmet Hamdi Tanpınar - Huzur
#SohbetÖnerisi: Medyascope TV - Ah Güzel İstanbul Beyoğlu - Saadet Özen - link
*
İstanbul'un sahipleri kilise, cami, sinagog, vs bilgilerini Kültüristan'dan aldım. Hatta İstanbul'u yeni baştan gezmeye karar verdikten sonra nereleri gezeceğime karar vermekte zorlandığım için kısa listeyi de şu flood'dan aldım ki maddelere @kulturistan 'ı ekledim.

İlk paragrafı yazdım yazdım sildim. Hep bir söylenme havası, hep bir veda. Hayır başka türlü olmayacak: Beyoğlu yine bizim olacak!

Utku

İstanbul'da Dört Mevsim:
No:1 Ayvansaray-Fener-Balat Günü
No:2 Adalar Günü

1 yorum:

  1. Çiçek pasajına gidin çay için,Galata kulesine çıkıp güzel İstanbul'u izleyin.Rüzgara kendinizi bırakın..Mutlu olun.=))

    YanıtlayınSil