Perşembe, Nisan 20, 2017

#SıfırÇöp 'te Cevat Kellecilik

Perşembe, Nisan 20, 2017

Sıfır Çöp Adım 1 yazısını yazdığımda, ABD'li bloggerin sıfır çöp iddiasına karşı Türkiye'de çıkan yüksek sesleri yazmıştım:
  • Çikolata da mı almıyor?
  • Diş fırçasını n'apıyor?
  • Soğanı soymuyor mu?
  • Regl olmuyor mu? Ped kullanmıyor mu?
Şimdiden söyleyeyim: bunların hepsinin cevabı var.

Birtakım yasalar gereği ve tüketici eğilimi nedeniyle Türkiye'de açıkta bazı gıdalar alınamıyor. Üzerinde bakanlık onayının olması gerekiyor. Bu nedenle zaten açıkta bulmak özellikle kentli yaşam için oldukça zor; ancak bu zorlukları az da olsa aşabiliriz. Belli mi olur, belki de tamamen aşarız.
Çantamızdaki küçük plastiklerden kurtulmuştuk; şimdi sırada:
#SıfırÇöp 'te Cevat Kellecilik
Çantam ve içindekiler

Adım 10: Cevat Kellecilik/Çantadaki Büyük Plastiklerden Kurtul

Alışveriş çantası

Alışveriş çantası ya da file geri dönüşümü desteklemenin, #SıfırÇöp fikrinin ilk adımı. Altın bir madalyon gibi taşınmalı alışveriş çantası. Artık Türkiye'de yasaklanması gündemde. En azından satılarak kontrol altına alınması planlanıyor.
Güzel alışveriş çantası örneklerini listelemiştik, buyrun.

Bez çanta/kese

Ham bezden farklı boylarda kendi keselerinizi yapın. Üzerine istediğiniz şekilde boyayabilir, baskı yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Dikiş dikemiyorsanız; Kadıköy'de çokça dükkanda küçük keseler satıldığını görüyorum.

Beslenme çantası

#SıfırÇöp 'ün ekolojik yaşamın bir parçası olduğunu geçtiğimiz günlerde yazmıştım. Ambalajlı ürünleri yemeyi reddettiğimden bu yana, yemeğimi taşımaya başladım. Özellikle kahvaltımı. Bunun için çok seçenek var. Tupperware ve Gondol ürünleri sağlıklı ve sağlam. Öneririm.

Matara

Cam şişe almanızı tercih ederim; ancak taşımak için hafif birkaç seçeneği buraya koymuştum.

Kahve termos

Üzgünüm zincir kahveciler, üzerine isminizin yazıldığı o bardak doğada çözünmüyor. İmzanız yıllar yılı doğada kalıyor. Kaynak burada
Havalı ve kişisel birkaç termos önerisini de buraya koyayım. 

Yıkanabilir ped ve pamuklu kesesi

Bir süre araştırma yaptıktan sonra sertifikaları olduğu ve yerli marka olduğu için NeoComfort kullanmaya başladım. Bunu da uzun uzadıya anlattım. #SıfırÇöp 'te bana en iyi geri dönüş şüphesiz yıkanabilir ped oldu.

Doldurulabilir Krem Kabı

Çok da sevmediğiniz ama elinizde onun deneme boyu olan kremle uğraşmayın. Kendinize güzel bir teneke kap bulun, kullandığınız kreme bu kaba koyun. Ben Hindistan cevizi yağı kullanıyorum ve yanımda bu yağı taşıyorum. Hindistan cevizi yağı artık ülkemizde kolayca bulunuyor. Üstelik 20 faktör güneş koruması ve nefis kokusu var. Parfüm kullanmadığım için de iyi bir alternatif.
Şımarıklığım: Hindistan cevizi yağı dışında sprey şişede zeytinyağı da tutuyorum. Çünkü Egelilik.

Mesele ne biliyor musunuz? Normalleştirme ve yaygınlaştırma. "Ben yapsam ne olur ki!" deme. Elinden geleni yap ve doğruyu normalleştir.

Cevat Kelle benim için karşımdaki ile aynı nesilden olup olmadığımı anlama konusunda referans noktam.
90s forever!
Utku

Diğer Sıfır Çöp yazıları:

0 yorum:

Yorum Gönderme