Pazartesi, Nisan 03, 2017

Çamaşırlarınıza Zararlı Kimyasallar Değmesin

Pazartesi, Nisan 03, 2017

Evi zararlı kimyasallardan uzak tutma çabalarımın önemli bir bacağı, yaptığı en önemli şeyin temizlik hissi vermek olan temizleyicilerden kurtulmak oldu. Doğruyu söylemek gerekirse, çok da temizlik kafasında biri değilim. Temizlik yapmak, benim kıymetli zamanımı ayırmam gereken bir aksiyon değil. 
Bu nedenle temizlik, alışveriş esnasında da, temizlik esnasında da zamanımı olabildiğince az almalı. Yaklaşık 7-8 ay önce sabun cevizi tanışmam, beni bu konuda çok rahatlattı. Aldığım sabun cevizlerinin üstüne bir daha almama gerek kalmadı. Hazırladığım kese, kazanın içinde kalıyor, her yıkamada deterjanı düşünmüyorum. Sabun gibi bilumum ürünü de bir kez yapıyorum, bir-iki ay idare ediyor. Peki nedir bu sabun cevizi?
Kurutulmuş, çekirdeği çıkarılmış sabun cevizi

Sabun Cevizi Nedir?


Sabun cevizi Uzak Asya'da yüzyıllardır yerli halkın her nevi temizlik için kullandığı bir meyve. Meyvenin kurutulup çekirdeğinin çıkarılması ile kullanılıyor. Doğrudan kullanıldığı gibi, belirli işlemler sonunda da kullanılabilir.
Ağacında sabun cevizi

Sabun Cevizi Nasıl Kullanılır?

Türkiye'de satılan sabun cevizleri küçük bir kese ile gönderiliyor. Bu keseye koyacağınız 6-7 sabun cevizi tanesini çamaşır makinenizi kazanına çamaşırlarınızda birlikte atarak çamaşırlarınızı, ek işlem olmadan yıkayabilirsiniz. Çamaşırlarınız, herhangi bir yumuşatıcı kullanmanıza gerek duymayacağınız kadar, yumuşak oluyor. 
Doğrudan kullanım dışında içme suyu içine koyacağınız sabun cevizlerini haşlayarak, oluşan suyun için aromatik yağlar ekleyerek, sıvı el sabunu, şampuan, vs temizleyiciler de yapılabiliyor. Saç temizleyicimi nasıl yaptığımı burada anlatmıştım. Sıvı el sabunu için ise portakal yağı kullandım. 

Çamaşır Makinesi Temizleyici/Deterjanı Yerine Sabun Cevizi

Yazdan bu yana pamuk kesenin içine koyduğum 6-7 sabun cevizini tanesini, çamaşır makinesi kazanına çamaşırlarla birlikte atıyorum. Sabun cevizi kabukları her yıkamada biraz daha eriyor. Yaklaşık 4-5 yıkamada kese içindeki sabun cevizleri bitiyor. 
Temizliği ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Lekeler için de durum aynı. Bildiğiniz gibi, leke zaman ve sıcaklıkla sabitlenir. Buna dikkat ederek yıkadığımı eklemeliyim. Deneyimlemedim ama evde köpek, kedi besleyenler sabun cevizinden çok memnun olduklarını söylüyorlar. 
Benimse çok hassas ve kuru bir cildim var; sabun cevizinin cildime iyi geldiğini söyleyebilirim. Bu kışı daha iyi atlattım. 

Çamaşır Yumuşatıcı Yerine Sirke

Sabun cevizi kullandığınızda yumuşatıcıya ihtiyaç duymuyorsunuz; ancak yine de çok yumuşak çamaşırlar istiyorsanız, makinenizin yumuşatıcı haznesine elma sirkesi koyabilirsiniz. Elma sirkesi kokusuz olduğu için, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha güzel kokması içini elma sirkesi ile birlikte lavanta yağı iyi bir seçenek olur. Maalesef piyasada satılan lavanta yağları, gerçek değil. Öyle ki, gerçek bir lavanta yağının bir damlası odaya yayılır. Aktarlardakiler böyle değil. İyi bir yağ almanızda yarar var. 
*
Bir gün sabun cevizi hakkında konuşurken, ben tabii ateşli bir şekilde sabun cevizini savunuyorum, bir arkadaşım "Nasıl oluyor da, sabun cevizinin temizlediğini düşünüyorsun?" diye sordu. Haklı. Ama ben de haklıyım. "Sen nasıl deterjanın temizlediğini düşünüyorsun?" dedim. Konu kapandı.
*
Bize dayatılan temizlik fikrinden kurtulmanızı tavsiye ediyorum.
Utku, 

*Siz bu satırları okurken ben Kadıköy Kooperatifinin Gıda Dışı Birimi toplantısından henüz çıkmış ve yeni ürünler için araştırma yapma motivasyonu içinde çalışıyor olacağım. Kadıköy Kooperatifine gelin, tüketimi birlikte dönüştürelim. 

İlginizi çekebilir: 

4 yorum:

 1. Çok ilginç bir bilgi olmuş yaa çok şaşırdım :)
  Bu arada takipteyim. ÇEKİLİŞİME ve bloguma beklerim.

  makyajbox.blogspot.com ve berilcimcime.blogspot.com

  Desteğin için teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Kullanmanızı öneririm.

   Sevgiler,
   Teşekkürler,
   Utku

   Sil
 2. Sabun cevizi? Çok şaşırdım deneyeceğim.

  YanıtlayınSil