Pazartesi, Mart 27, 2017

Kıyıya Oturmanın Böylesi

Pazartesi, Mart 27, 2017

Tiyatroda en sevdiğim: oyuncunun bizi sahnede hazır beklediği oyunlar. Bunu milyon kere yazsam da, yılmayacağım. Perdesiz sahnelerin perdesiz oyunlarının tadından yenmeyen yönlerinden birisi. Kıyıya Oturmanın Böylesi de Merve Engin'in bizim koltuklarımıza yerleşmemizi beklemeyerek kendini sahneye atmasıyla başlıyor. Ve hooop oyunun hikayesine alıyor. 
Merve Engin, Kıyıya Oturmanın Böylesi
Merve Engin, Kıyıya Oturmanın Böylesi

Kıyıya Oturmanın Böylesi

Başa dönecek olursak, Benim Komşum Tiyatro kapsamında oyun öncesinde Emek Sahnesinde Merve Engin'le sohbet etme şansımız oldu. Ben bir beyaz yakalı olarak söyleşinin son saatine yetişmiş olsam da, Merve Engin'in enerjisini yakalamış bulunuyorum. Anlatılanı tekrar tekrar sorarak insanları boğdum, o ayrı.
155.sine yetişerek zevkle seyrettiğimiz oyun için Merve Engin'in motivasyonunun azalmadığı açıkça görünüyor. (ya da bu motivasyonun azalmış haliyse, off) Oyun süresinin farklı sayılar olsa da, biz 80 dakika seyrettik. Oyun fazlasıyla etkileşimli (interaktif). Seyirci de oyunun önemli bir parçası.
Commedia dell’arte türünde yani saray için değil, halk için yapılan, aşık karakterler haricinde tüm karakterlerin masklarla oynadığı tiyatronun evrilmiş hali olan Commedia Gabriellina türü için Merve Engin ile Kıyıya Oturmanın Böylesi, henüz ilk ve tek örneği. Commedia Gabriellina türünün farkı, efsane bu ya, bir oyun öncesinde bir oyuncu hariç tüm oyuncuların oyuna giderken kaza geçirip oyuna yetişemediği (oyuna çıkamayacakları) için tek oyuncunun seyircilerin tepkileri nedeniyle oyunu tek başına sahnelemek zorunda kalması ile ortaya çıkmış bir tür.
Merve Engin, Kıyıya Oturmanın Böylesi
Merve Engin, Kıyıya Oturmanın Böylesi
11 ayrı karakteri, sesi, elleri, ayakları, vs tüm bedeniyle canlandıran Merve Engin'e mask ve diğer aksesuarlar eşlik ediyor. Araya başka masklar da karışmış gerçi (Hala her yer Taksim, her yer direniş). Kıyıya Oturmanın Böylesi uzun süredir almak istediğim mask dersi konusunda beni yeniden heyecanlandırdı. 
İnternet'te kopyala-yapıştır yazıların arasında bu tür konusunda detaylıca yazılmış bir yazı okumak isterseniz, buraya uğrayın. Ya da oyun sonrasında Merve Engin'le sohbet edin. Merve Engin gerçekten şahane biri. Anlamadığım bir mevzuyu bize verdiği, o anda "Amaan, ne soracağım ki?" diye düşündüğüm için almadığım ancak sonra aklımda kaldığı için çok mutlu olduğum epostası vasıtasıyla sordum ve hemmen bir cevap aldım. Onunla tanışmanızı çok isterim.
Kıyıya nasıl oturmuşlar, bi' bakın. 
Utku,
Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun.
#tiyatroiyidir

Künye:
Oyuncu: Merve Engin
Kanava, masklar ve süpervizör: Antonio Fava

Emek Sahnesi takvimi için tıklayın

0 yorum:

Yorum Gönderme