Pazartesi, Ocak 09, 2017

Sıfır Çöp ile Yaşamak Mümkün

Pazartesi, Ocak 09, 2017

Bir süre sıfır çöp iddiam ile ilgili yazılar yazıp okuyan üç beş kişiyi boğmaya karar verdim. 

Sıfır Çöp ile Yaşamak Mümkün 

Adım 1'i yazdım. Her şey çok güzeldi; ancak ikincisini yani Adım 2'yi yazmak çok zor oldu. Yazdım, yazdım sildim. Önce hangi pratik üründen vazgeçmenin dayanılmaz hafifliğinden bahsetsem bilemedim. Sonunda çareyi, hepsini yazıp yakın çevrem arasında kısa bir anket yapmakta buldum. Tüm kullan-at'lar pratikti; önceliği mendillere vermişlerdi. 

Adım 2: Kullan-at Mendillerden Kurtul

http://pinsandprocrastination.com/ 'dan
Bu adım oldukça zor oldu. Çünkü yere dökülen sıvıyı hoop tek hareketle kağıt havluyla temizlemeye o kadar alışmışız ki, bir süre mutfak tezgahının üstünde kirli bezler bana baktı, ben onlara baktım. Onlardan kurtulmak için atsam mı diye bile düşündüm. Yani kendi kendime çelme taktım. En sonunda birbirimize ve temiz kalmaya alıştık. 
Üstelik ben de geç saatlerde eve gelip kendimi yatağa attıktan sonra makyajımı temizlemediğimi hatırlayıp el yordamıyla makyaj temizleme mendilini arıyordum; sonra da her sabah komodinin üzerindeki kirli makyaj temizleme mendiline 'Günaydın' diyordum. Pratikti, benimdi; ancak doğada yıllar yılı yok olmuyordu.
Yani kağıt havlu ve makyaj temizleme mendili pratiklik konusunda yarışırdı. 
Bir de bunların can kardeşi ıslak mendil var. Masa kirlenir, kullanırız; elimiz kirlenir, kullanırız; ayakkabımız tozlanır kullanırız. Güzelim ahşap masaya, yumuşacık elimize ve pahalı ayakkabımıza yazık ederiz. 

Çok basit;
  • Kağıt havlu 
  • Islak / kolonyalı mendil
  • Makyaj temizleme
yerine pamuklu bez öneriyorum. Giymediğiniz pamuklu tişörtlerinizi küçük küçük kesip sıkça yıkayabilirsiniz. Pamuklu bez doğada ortalama 2-5 ay arasında yok oluyor(muş). Bir gün bu bezleri attığınızda canınız daha az acıyacak. 

Sıfır çöp/sıfır atık mevzusunda en temel ve büyük sorun, pratik olanı bırakmaktaki zorluk oluyor aslında. Tüm kararlarda olduğu gibi, meşakkatli olanı göze alma, bir süre yaşamın tüm noktalarında uygulama yorgunluğu baş gösteriyor. Ancak bir süre yapınca, eskisini unutuyor beyin. Hatta sanki bir önceki hiç olmamış gibi bile davranıyor. Islak mendil kullanmayı bıraktığınızda, kullanan "kendince" titizlerin, temizlik hastalarının gözünüze ne kadar pis geldiğini göreceksiniz.
Alışıyor efendim insan.

Kullan, atma, yıka, yeniden kullan diyen Utku,

0 yorum:

Yorum Gönderme