Perşembe, Ocak 12, 2017

Sıfır Çöp ile Hayat: Kullan, Atma

Perşembe, Ocak 12, 2017

Sıfır Çöp mevzusunda biraz ağır ilerlemeye karar verdim. Kullan-at mendilleri bırakmak, plastik poşeti bırakmak gibi pratik değil çünkü. Hayatımızın her noktasında o kadar girmiş ki, "Ne olur ne olmaz" diye çantamda hala tekli ıslak mendil kullanıyorum. 
Adım 3'e bu nedenle daha basit bir ipucu ile girmek istiyorum: 

Adım 3: Çantadaki Küçük Plastiklerden Kurtul

Mesela sigarayı alırken aldığın ve bir yerlerde bırakmaktan üzülmeyeceğin o değersiz plastik çakmak ve partilerin seçim zamanı bile dağıttığı 'seçimi bile beklemeden tükenen' plastik tükenmez kalem. 
Bir plastik çakmak doğada ortalama 100 yılda yok oluyor (muş). Bunun yerine doldurulabilir çakmak ve hatta kibrit kullanmaya öneriyorum. Ne dersin? Çok havalı, düşün bence.

Ya da benim gibi 'yazmadan anlamayanlardansan' karalama için tükenmez kalem yerine kurşun kalem kullan. Aylarca, hatta ilkokulda yaptığımız gibi, 10 cm kalana kadar kullan.
Bu yazıyı yazarken gittim çantama baktım. Ben de her İstanbul'da yaşayan gibi, dolapları küçültüp çantama dolduruyorum. Orada gözüme el kremi kutusu takıldı. El kremlerinin çanta boylarını alıp çantaya atıyoruz. Sonra da kullanıp atıyoruz. Ben durum için bittikçe doldurabileceğim kutulardan kullanıyorum. Yani el kremi kutusunu atmıyorum. Nemlendirici olarak da, özellikle kışın, Hindistan cevizi yağı kullanıyorum. Bittikçe dolduruyorum. 

Çok basit: 
  • Plastik çakmak
  • Tükenmez kalem
  • El kremi kutusu
Doğaya zarar vermemek adına başladığım kullan-at'lardan vazgeçme motivasyonuma daha yukarıdan baktığımda ekonomik olarak değişikliği de görüyorum. Bundan da mutlaka bahsedeceğim.

Kullan, atma diyen Utku,

0 yorum:

Yorum Gönderme