Pazartesi, Ocak 23, 2017

Ofiste de Sıfır Çöp #2

Pazartesi, Ocak 23, 2017

Ofiste de Sıfır Çöp meselesinde o kadar aşama kaydedip, bir o kadar da yazmışım ki, ikiye bölerek kısaltmayı uygun gördüm. #SıfırÇöp mevzusu ile daraltmayı hedefliyorum ancak bir yazıda değil.

Nerde Kalmıştık?

  • Sebilin yanında duran plastik su bardaklarını ve çay ve kahve makinelerinin yanında duran karton bardakları kaldırmıştık. Yerine porselen ve cam bardakların sayısını artırmıştık. 
  • Öğle yemeğinde ofise gelen yemek kaplarını sudan geçirip (mümkünse daha derinlemesine) temizleyip geri dönüşüme kazandırmıştık.
  • Öğle yemeğinde gelen plastik çatal ve kaşıkları, poşetleri, ıslak mendilleri gelen kişiye iade etmiştik. Bir sonraki siparişte getirmemesini rica etmiştik. 

Adım 6: Ofiste Artan Yemekler Sokak Hayvanlarına Gitsin, Cam Matara Kullanılsın, Atık Piller Ayrılsın, E-Dönüşüm Tamamlansın

Sokak Hayvanlarına Yemek ve Geri Dönüştürülen Poşet

Ofiste artan yemekler sokak hayvanlarına gidiyor. Öğleden sonra krizlerinin meyvelerin kabuklarını kurutup çaylara koyuyoruz. Bir ara sirke yapmaya çalıştık; ancak o delilikti. Ofiste o kadar da kolay değil. 
Her şeyi atmaya adapte olmuş bir tür var: temizlikçiler. En büyük mücadelem temizlikçi ile oldu. Değerlendiremiyorsak, illa ki atmamız gerekiyorsa; geri dönüşebilen bir çöp poşeti ile atıyoruz.

Öğleden Sonra Krizleri

Ambalajlı tatlılar alıyoruz ve çok tükeniyor; ancak bilinçli bir çalışan topluluğumuz olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Kendi peynirini, zeytinini, reçelini, yulaf ezmesini, granolasını, meyvelerini getirdikleri için hem sağlıklı besleniyorlar, hem de ofisten çıkan ambalaj sayısı azalıyor.

Cam Su Şişesi

Herkes kendi cam şişe/matarasını kullanıyordu zaten.

Atık Piller

Ofiste atık pil kutusu zaten vardı.
http://tap.org.tr/

E-Fatura geçişi (E-Dönüşüm)

Mükellef olsun-olmasın firmaların kendi bütçelerine ve sistemlerine uygun bir elektronik dönüşüm aracına geçiş yapmasını önemli buluyorum. Üstelik dijitalde arşivlemek, ulaşmak, vs oldukça kolay. Biz de bu esnada faturalarımızı kağıttan elektroniğe dönüştürdük
*
Çok basit:
  • Yemek artıklarını sokak hayvanlarına ver
  • Meyve kabuklarını kurut, çaya koy (şekeri azaltacaksın)
  • Artıkları değerlendiremiyorsan geri dönüştürülebilen poşetlerle at
  • Kendi sağlıklı yemeğini ofise götür
  • Atık pil kutusu kullan
  • Cam su şişesi/matarası kullan
  • E-dönüşüm aracına geç
Yapmak istediğim birkaç değişiklik daha var. Zaten en büyük krizleri aştık. Bundan sonrası kolay olan.

Sizin de güzel haberlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler,
Sevgiler,
Utku 
(Çünkü kurum kültürü)

0 yorum:

Yorum Gönderme