Perşembe, Ocak 19, 2017

Ofiste de Sıfır Çöp #1

Perşembe, Ocak 19, 2017

Evde, çantada #SıfırÇöp iddiamın dışında ofiste de #SıfırÇöp çalışması yaptığımızı söylemeliyim. Kurumsal firmalarda plastik, kağıt, cam, pil, ilaç, vs ayrıldığını biliyorum; ancak orta ölçekli firmalarda bu süreç inisiyatife bırakılıyor. Hızlı yaşayan beyaz yakalı ise bu inisiyatifi hiç üzerine almıyor. 

Adım 5: Ofiste Plastik ve Karton Bardak, Tabak, Çatal, Kaşıktan ve Islak Mendilden Kurtul

Plastik ve Karton Bardaklar

Biz de süreci Utokrasi kapsamında değerlendirerek önce sebilin yanındaki plastik su bardaklarını sonra da çay ve kahve makinelerinin yanındaki karton bardakları kaldırıp yerine porselen bardakların sayısını artırdık. Bunu yaparken bulaşık makinesi kullanımını artırdık. Sebilin yanındaki plastik bardaklar o kadar bağımlılık yapmış ki, ofiste kriz oldu; ancak birkaç haftada alıştılar. Şimdi hiç plastik ve karton bardak satın alınmıyor. Yalnızca porselen ve cam bardak kullanılıyor. 

Öğle Yemeği Kapları

Çöp kovası olarak kullanılan büyük kovayı geri dönüşüm kutusu yaptık. Belediyenin bu sokaktan ne zaman geçtiğini öğrendik, istediği gibi mavi poşetlerde o günü bekledik. Ancak bu geri dönüşüm kutusunda şöyle bir aksilik vardı: artık her şeyi dijitalde tutan biz kağıt çıktı almadığımız için o kutu neredeyse boş kalıyordu. En fazla çöp, en çok öğle yemeği yenen yemeğin kapları oluyordu. Bu çöpleri yıkayarak geri dönüşüm kutusuna atılmasını sağlamak haftalarımızı aldı. Hızlı yaşayan beyaz yakalının elinden hızını aldık. 
Alıştılar.

Plastik Çatal ve Kaşık

Özen gösterdiğimiz başka bir durum ise, ofise gelen plastik çatal ve kaşığı aynı poşet içinde iade etmek oldu. Ben başlarında Utokrasi rejiminin bir neferi olarak durduğum için iade ediyorlar. Elbette bu esnada ofisteki metal çatal ve kaşık sayısını artırdık.
Bildiğiniz gibi bu çatal ve kaşığın içinde ıslak mendiller de bulunuyor. Artık bunların yerine ofiste pamuklu bezler kullanılıyor.
*
Çok basit:
  • Sebilin yanındaki plastik bardak
  • Çay ve kahve makinelerinin yanındaki karton bardak
  • Öğle yemeğinde gelen yemek kapları
  • Öğle yemeğinde gelen plastik çatal, kaşık ve poşet
  • Islak Mendil
Kurtul veya dönüştür

Bu değişiklikler oldukça köklü değişiklikler oldu. Alışmak zaman aldı; ancak olumlu sonuçlandı. Arada kaçak olmuyor mu? Oluyor elbette. Ancak aralarında birkaç kişi evinde de bu ayrımı yapmaya başladı bile. 
Sizin de güzel haberlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler,
Sevgiler,
Utku 
(Çünkü kurum kültürü)

0 yorum:

Yorum Gönderme