Perşembe, Kasım 10, 2016

Füsun Demirel'den Aşk Dersleri

Perşembe, Kasım 10, 2016

Taşra Kabare'nin Sofa salonunu hep birlikte açtık

Kadıköy artık tiyatroların kaçış yeri. Bu kaçışta Kadıköylülerin ve Kadıköycülerin tiyatroyu sahiplenmesinin dışında; Kadıköy Belediyesinin tiyatroların sorunlarını dinlemesi ve çözüm üretmek üzere kafa yormasının da büyük etkisi var. Son zamanlarda Kadıköy'ün hafriyat kamyonu cehennemi haline gelmesi nedeniyle Kadıköy Belediyesine gıcık olsak da, tiyatroya bakış açısı ile biraz sakinleşiyoruz.
Taşra Kabare'nin kafe-tiyatro konseptiyle tiyatro dünyasına getirdiği vizyon ile konser ve kabare alanı olarak da kullanılan Taşra Kabare'nin bol bol ziyaret edileceği kesin. Tiyatro salonu olarak hazırlanan Sofa salonu Kasım 2016'da kapısını bize "Aşk Dersleri" ile açtı.
İlk oyunun hatırına teknik bazı sıkıntılar olsa da tiyatro seyircisi teknik sıkıntıların tiyatronun fıtratında olduğunu bilir, hatta birazcık hoş bile bulur. (Burada bahsetmiştim.) Öyle ya, Füsun Demirel size hiç gelip "Kusura bakmayın, sorunu çözüp az sonra başlıyoruz" dedi mi? Bize dedi.

Füsun Demirel'den Aşk Dersleri


Aşk, cinsellik, cinsiyetçilik gibi küresel konuların ekseninde ilk insandan bu güne kadın sorunlarını ele alan oyun içinde Füsun Demirel'e Ayşegül Cengiz Akman ve Mert Küçülmez eşlik ediyor. Dario Fo ve Franca Rame'nin "Seks? Eh, Hayır Demem!", "İki Kişilik Diyalog", "Bant Sistemi" ve "Tecavüz" oyunlarını çevirerek kendi deneyimleriyle uyarlayan modern meddah Füsun Demirel, seyircinin de içinde olduğu komik, bir o kadar da dramatik bir oyun çıkarmış.

Kadın ve Erkek Eşittir; Ancak Erkekler Daha Eşittir

Siyasi ve sosyal anlayışımızın çok da yakın olmadığı ancak fikirlerini çok değerli bulduğum bir arkadaşım bir gün "Feminizm ayağına erkekler tarafından yıllarca sömürüldük. Yok, eşit işmiş! İş eşit olsa, ev değil; ev olsa sokak değil" demişti. Haklı yakınmasının üzerinde bir şişe daha şarap içmiştik. Kadın ve erkek nerede eşittir, ama olmaması gerekir biliyor musunuz? İşte ve işsizlikte. Çünkü kadın ve erkek eşittir; ama erkekler daha eşittir.
Hiçbir bölümün hakkını yemek istememekle birlikte "Bant Sistemi" benim için en çarpıcı bölüm olduğunu belirtmem gerek. Kas gücüyle ve erkeklerle aynı şartlarda çalışan kadınların, bu fiziksel çalışma şartlarından dolayı yakalandıkları rahatsızlıkları çok çarpıcı şekilde sahnelemişler.
***
Sansür, baskı, cinsel, fiziksel, psikolojik şiddet, hukuksuzluk, anti-demokratik tüm uygulamaların bir arada olduğu bu günlerin bize nefis sanat eserleriyle geleceğini düşünüyorum (arzu ediyorum) Yeni tiyatro oyunları, yeni şarkılar, yeni şiirler, yeni sanat insanları. Karanlık günler yakamızı bırakmıyor, aynı aydınlık günlerin hep bizimle olduğu gibi. Döngüsel olarak tüm halkların başına musallat oluyor. Bu dönemde Orta Doğu halklarının payına karanlık günler düştü, n'apalım?
Dario Fo ve Franca Rame
Bugün ezilen, ötekileştirilen, değer görmeyen, baskılanan, kendi bedeninden utanmasına neden olunan tüm kadınlarının bir dakikalık saygı duruşunda bulunmayı unutmayın,
Utku,

Yazan : Dario Fo, Franca Rame
Çeviren: Füsun Demirel
Yöneten: Füsun Demirel
Oyuncular: Füsun Demirel, Ayşegül Cengiz Akman, Mert Küçülmez

Aşk Dersleri, Taşra Kabare'de Kasım ayı boyunca her Cumartesi sahne alacak.
Taşra Kabare iletişim bilgileri ve oyuna bilet almak için: http://tasrakabare.com/

0 yorum:

Yorum Gönderme