Pazartesi, Ekim 24, 2016

Saçınızdaki Kimyasalları Durulayın

Pazartesi, Ekim 24, 2016

Bir süredir "temizlemektense temizlik hissiyatı veren" zararlı kimyasallara savaş açmışken, denediğim ve sonunda mutlu olduğum bu yol, yöntem ve tarifleri zaman zaman yazmaya karar verdim.
Sabun cevizi & Defne sabunu

Saç Temizleme (Şampuan Yerine)

Öncelikle elbette temizlik. Saç şampuanları yani deterjanları yerine ne kullanılabilir? diye düşündükten sonra önce masum olduğunu düşündüğüm bebe şampuanına geçiş yaptım. Masumiyetinden şüphem olsa da, her başarısız temizleme yönteminden sonra bebe şampuanına geçtim. Radikal bir geçiş yapmaya çabalayarak safi karbonat ve içme suyunu kullandım. Bu yöntemin o kadar başarısız oldu ki, hızla şampuanlara döndüm. Bize verilen temizlik hissiyatı zorunluluğunun en çok hissettiğim geçişti. 
Üçüncü aşama yumurtalı tarifler oldu. Yumurta saçları çok iyi temizlese de, hiç pratik değildi. Ayrıca yemediğim yumurtayı saçıma sürmek de cazip değildi.
Son aşama ise sabun cevizi. 1,5 lt içme suyuna 10 tane sabun cevizi atıp yaklaşık 20 dakika kaynatıp sabun cevizlerini çıkarttım. İçine rendelediğim defne sabununu, 2 yemek kaşığı çam terebentin yağı, biraz lavanta yağı koydum. Bu yöntem oldukça kullanışlı ve pratik oldu.

Sabun cevizi hakkında detaylı bilgi için: https://sabunagaci.com/ 
Sabun cevizi almak için http://www.sabunagaci.net/

Saç temizleme için kalıp saf zeytinyağı veya defne sabunu kullanabilirsiniz. Bakımına çok önem veren bir arkadaşımın uzun süredir Arap sabunu kullandığını da ekleyeyim.

Saç Kremleri Yerine Sirke

Saç kremi iki yıl önce zararlı kimyasallara veda etme kararımın ilk adımıydı. Saç kremi kullanmadan da saçlarımı sevebilirim diye düşünmüştüm; ancak kısa sürede bunun kötü bir fikir olduğunu anladım. Sert saçlarımı tararken zorladığım için oldukça yıprattım. Bir süre direndikten sonra tararken açmak ve bir taraftan da beslemek için argan yağı, sarı kantaron çiçeği yağı ve zeytinyağı ile karışım yaptım; ancak bu kez de saçlarıma yağı püskürtürken kontrolsüzce sürüp çok kez yağlı görünmesine neden oldum. En sonunda yıkamadan önce parlaması için kullandığım elma sirkesini, saçımı temizledikten sonra kullanmaya başladım. Yaklaşık beş aydır bu yöntemi kullanıyorum ve saçlarım hem kolay açılıyor, hem yumuşadı, hem de parlaklığını hatırladı.
Eşit ölçüde elma sirkesi ve içme suyunu sprey şişesine koydum. Temizledikten sonra uçlarına sıkıyorum ve birkaç dakika bekledikten sonra duruluyorum. 

Neden elma sirkesi?

Yenen elmaların kabukları ve ortasından sirke yapmak çok kolay ve kokusu üzüm sirkesine göre yok denenecek kadar az.
Ayrıca ülkemizde 12 ay elma bulunuyor. Bu elmalardan kendi sirkenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. 
Fotoğraf: 17apart.com'dan ve yapımı linkte

Yıpranan Saçlar için Bakım

Temiz saçlarımı yumuşatmak için kullandığım yağ karışımını bakım için kullanmaya başladım. Kontrollü şekilde sıktığım yağ karışımın içinde: argan yağı, sarı kantaron çiçeği yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı var.
Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saçımı yıkamadan yarım saat önce de saçıma doğrudan uyguluyorum. Böylece zaman da harcamıyorum.

Saç Parfümü 

Saç parfümü en sevdiğim bakım ürünlerinden birisiydi. Bunun yerine bakım için kullandığım yağ karışımının içine sevdiğim esans yağlarından eklemeye başladım. Benim tercihim lavanta yağı

Saç Jölesi 

Saçlarımı bir senedir kısa kullandığım için bu geçiş de epeyce zor oldu. Yoğun araştırmalarım sonunda keten tohumu ile bir jöle yapmayı becerdim.
4 yemek kaşığı keten tohumunu, 4 çay bardağı içme suyunda kıvamı tutana kadar karıştırarak haşladım. Ardından ocaktan aldıktan sonra soğuyana kadar karıştırmaya devam ettim. Bu esnada kıvamı jöle kıvamına geldi. İşlemin sonunda bir tülbent keten tohumlarını koydum ve süzülmesi için beklettim. Tülbentten süzülmesi zor olduğu için biraz manuel sıktım.
Elde ettiğim jöleyi buzdolabında tutuyorum. Saçlarım bu jöleyle kıvam alıyor. Çokça sürmemeye çalışıyorum; çünkü kalıntılar kepek gibi görünüyor. 

Deniz Tuzu Spreyi 

Bu sezonun trendi deniz tuzu spreyini evde yapmaya karar verdiğimde webde çokça tarifle karşılaştım. Tüm tariflerin temel iki maddesi deniz tuzu ve içme suyu. Deniz tuzunun suda kolayca (kısa sürede) çözünmesi için sıcak su kullandım. Bir su bardağı sıcak içme suyu için 2 yemek kaşığı deniz tuzu kullandım. Daha az ya da daha çok kullanılabilir. Saçın sabitlenmesi için alkol (Malibu kullandım, evet) ve bakım yapması için favori yağlarımdan olan Hindistan cevizi yağı kullandım. Tüm malzemeyi sprey şişesine koyup karıştırdım. Neredeyse yazı, nemli saçıma sürdüğüm bu karışımla geçirdim. 

Bu geçişler esnasında asıl hedefim fazla kimyasaldan uzaklaşma olsa da, boya ile küstürdüğüm saçlarımı cilveleşir hale geldik. 

Güzel not: Bir süredir şimşir tarak kullanıyorum. Şimşir tarağımı Sakarya Taraklı'ya yaptığımız günübirlik gezimizde Sabri Usta'dan aldım. Şimşir, saç kırıklarını önlemede çok faydalıdır. Atölye Feri deri çantalarımızı için derideki hataları/boşlukları şimşir ile dolduruyoruz, eklemek istedim.
Taraklı'da Sabri Usta'nın el yapımı şimşir tarakları
Önemli not: Saçlarımın kuruya yakın, kalın telli ve gür olduğunu ve haftanın her günü şekillendirdiğimi eklemek isterim.

Haydi hayırlı bakımlar,
Utku

İlginizi çekebilir: 
Krem deodorant yapımı
Çikolatalı dudak nemlendiricisi yapımı

0 yorum:

Yorum Gönder