Perşembe, Eylül 01, 2016

İstanbul'da Dört Mevsim No:1 Ayvansaray - Fener - Balat Günü

Perşembe, Eylül 01, 2016

Düşünün ki İstanbul'da yalnızca dört mevsiminiz kaldı. Ne yaparsınız? Gezdiğiniz her yeri yeniden gezmez misiniz? İstanbul'da sonbaharı planımın ilk mevsimi olarak Eylül itibariyle yazıları paylaşıyorum.

Listeyi incelerken Ayhan Sicimoğlu ve Rodrigo Rodriguez'den "En Estambul"u dinlemeyi ihmal etmeyin:
Size Yaşadığınız Ulan İstanbul'da Canım İstanbul planlar No:1 Ayvansaray - Fener - Balat Günü
Sırtını Aksaray'a verdin mi sol baştan:

1. Ayvansaray Meryem Ana Kilisesi (Panayia Vlaherna Ayazması Meryem Ana)

Yıllar yıllar önce iki Ortodoks hacca gitmek üzere yola çıkarlar (M.S. 458). Yolda bir Musevi'nin evine konuk olurlar. Bu Musevi'nin evinde Meryem Ana'ya ait kıyafetler olduğunu öğrenince bu kıyafetleri çalıp İstanbul'a (Konstantinepolis's) getirirler. Kıyafetleri sergilemek üzere bu kilise yaptırılır. Kıyafetlerin Hristiyan alemini Avar saldırısı, Rus saldırısı gibi saldırılardan ve felaketlerden koruduğuna inanılır. Meryem Ana'ya ait tüm kıyafetler 1434 yılında yangında yok olmuştur. Sanırım haklılar ki; bu yangından 20 yıl sonra şehir Fatih tarafından fethedilir. 
Ayvansaray Meryem Ana Kilisesi, Ortodokslar için İstanbul'daki en kutsal kiliselerden biri olan sayılır.
Tersten okunduğunda da aynı anlama gelen şu cümle ilginizi çekecektir:
"νıψδν ανομηματα μη μοναν δψιν" (Yalnız yüzünüzü değil; günahlarınızı da yıkayınız.)
Görsel @Kulturistan 'dan
Kiliseye girmek istediğinizi görevliye bildirirseniz, size yardımcı olacaktır.
Daha geniş bilgi ve kaynak için tıklayın.

2. Çıfıt Çarşısı (Lebleciler Sokağı)

Bu civar bir zamanlar Yahudi yurdu olduğu için Çıfıt Çarşısı da Yahudi Çarşısı olarak bilinir. Yıl oldu 2016; Yahudi yurttaşlar azınlığın azınlığı kaldı ama burası hala bu ruhu hissettiriyor. Ayvansaray'dan Balat'a geçerken bu çarşıdan geçerseniz; bana hak vereceksiniz. 

3. Meşhur Balat Turşucusu

Yaz sıcağında yakar; ancak gezinizi Güzün planladıysanız bir bardak turşu suyu içmenizi ve bu tatlı dilli turşucu ile sohbet etmenizi öneririm.
Fotoğraf: www.ortakalem.com 'dan

4. Balat Tur-i Sina Kilisesi (Inonnes Prodromos Manastırı)

Hz. Muhammed'in hicretinin 2. yılında Sina Dağında bulunan St. Catherine Manastırı (UNESCO Dünya mirası listesinde, fotoğrafları için tıklayın) rahipleri Hz. Muhammed'i kutlamaya giderler. Hz. Muhammed karşılık olarak bir dokunulmazlık beratı verir. Bu berat sayesinde yıllarca manastıra kimse dokunamaz; öyle ki yaklaşık 1.000 yıl sonra Mısır'ı işgale giden Yavuz dahil. Üstüne üstlük bu manastırın İstanbul'da bir kilise açmasına da izin verir.  Balat Tur-i Sina Kilisesinin kapısında Hz. Muhammed'in temsili el izi varmış; ancak şu an korumaya almak üzere Fener Rum Patrikhanesine alınmış. 
Daha geniş bilgi ve kaynak için tıklayın

6. Stefan Sveti Kilisesi (Bulgarian Church of St. Stephen)

Viyana'da dökme demirden imal edilip İstanbul'da montajı yapılan mimari harikasını mutlaka görün. Maalesef 2016'da tadilatta; ancak aradan görülen parçaları bile güzel.
Görsel www.svetistephan.com 'dan

7. Balat Köfteci Arnavut

İçeri girer girmez nefis köfte kokusu sizi içine alıyor Geçe kalmayın, güzel köfteler akşamüstüne kalmaz, kuraldır!

8. Dimitri Kantemir'in Evi (Casa Dimitrie Cantemir, Sancaktar Yokusu)

Öncelikle Boğdan neresidir? : Şu anki Moldova&Romanya topraklarının bir kısmı.
Babası Boğdan Voyvadası olan Dimitri Kantemiroğlu Osmanlı'da ileri bir eğitim almış bir entelektüel, besteci. Ana dili dışında 11 dil bilen Kantemiroğlu Osmanlı'da o zamana kadar kara düzenle çalınan besteleri kendi sistemi ile besteler. 
Babasından sonra Boğdan'a voyvoda olur, Prut Savaşında Rus tarafına geçerek Osmanlı'ya ihanet ettiği iddia ediliyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Mustafa Sarıgül zamanında Şişli Belediyesinin Maçka Dimitrie Parkı olarak değiştirilerek kendisinin büstü konulmak istendi. Buna karşı çıkan çokça insan oldu. 
Voltaire, Kantemiroğlu için "12. Charles Tarihi" kitabında "Kantemiroğlu hangi aileden gelirse gelsin tüm varlığını Babıali'ye borçludur. Beyliğinin beratını henüz almışken velinimeti olan Türk Padişahına, daha çok umut bağladığı Çar'ın yararı için hainlik eder." yazar. 
İhanet ettiği gerekçesi ile Rus topraklarında mülteci olarak Osmanlı tarihi hakkında bir kitap da yazar: "Osmanlı İmparatorluğunun Yükseliş ve Çöküş Tarihi" 
Dimitri Kantemiroğlu müziği hakkındaki video için tıklayın
Dimitri Kantemir'in evi Romanya sınırları içinde kabul ediliyor. Bi' gezin. 
Daha geniş bilgi ve kaynak için tıklayın.

9. Fener Rum Lisesi (Kırmızı Mektep)

Fransa'da getirilen kırmızı tuğlalar nedeniyle halk arasında Kırmızı Mektep olarak bilinen Fener Rum Lisesinin mimarisine bayılacaksınız. Etrafından geçerek bu görkemli binayı her açıdan görmenizi öneririm.

9. Maria Palailogos'un yaptırdığı Kanlı Kilise 

(Church of St. Mary of the Mongols, Moğolların Meryemi)

3. yy'de zayıflayan Bizans artan Moğol saldırılarından kurtulmak için imparatoru gayrimeşru kızı Maria'yı Moğol hükümdarı Hülagü'ye gelin gönderirler. Maria yoldayken hükümdar Hülagü ölür, Maria'yı yerine geçen oğlu Abaka ile evlendirirler; ancak o da kısa süre sonra ölür. Bunların üzerine Maria İstanbul'a döner ve kendine bu manastırı yaptırır ve kendini Tanrı'ya adar.  

Daha geniş bilgi ve kaynak için tıklayın

10. Fener Rum Patrikhanesi (Church of St. George)

İçeride Fatih'in buranın yapılmasına izninin tasvir edildiği mozaikleri görmek isteyebilirsiniz. 
Görsel @Kulturistan 'dan
Ayin zamanına denk gelirseniz, nazikçe içeri girip onlara katılın ve Dünya barışı dileyin. 

11. Atölye Kafası

Çok yoruldunuz. Mola zamanı. Atölye Kafası'nda bir kahve içerek dinlenebilir; beğendiğiniz ürünleri satın alıp evinize götürebilirsiniz. Atölye Kafası tam bir yeni nesil mekan kültürü. 

Atölye Kafası'nın eğlenceli Instagram hesabı için tıklayın.

12. Cibali Karakolu

Cibali Karakolu tiyatro sahnesinden hatırladığımız, özellikle 1980li yıllarda Nejat Uygur ile pik yapan bir Refik Kordağ ve Muammer Karaca metni. Cibali Karakolu oyunu, Muammer Karaca'nın karakolda görevli memurlarla Cibali halkının  ilişkilerinden esinlenmesi ile yazılır. Orijinal hali Fransa'da 1904 yılında ilk kez sahnelenen Zifaf Gecesi adlı oyundan olan oyunun ilk temsili 1955 yılında oldu. 1966 yılında sinemaya uyarlandı. Temsili Zihni Göktay'ın muhteşem oyunculuğu ile İBBŞT'de seyredebilirsiniz.
Sağdaki bina Cibali Karakolu, kaynak 
Şu an boşta olan Cibali Karakolunun polis müzesi olması gündemde; ancak en doğru kararın yıllar yılı ismini tiyatro sahnelerine ve sinema perdesine veren bu binanın temsillerde kullanılan dekor ve kostümlerin sergilendiği, fotoğrafların duvarları süslediği, şarkılarının yankılandığı "Cibali Karakolu Anı Müzesi" olması. 

13. Seferikoz (Sivrikoz) Çeşmesi

Cibali Karakolu'na kadar gitmişken, hemen yanında göreceğiniz ve anlamsız bulacağınız çeşme hakkında fikriniz olsun: Bu çeşmenin bir geçmişi var; ancak maalesef bugünü ve büyük ihtimalle yarını yok. Çeşme ile ilgili bir flood.

14. Rezan Has Müzesi (Kadir Has Üniversitesi kampüsü)

Rezan Has Müzesi içindeki sabit Urartu Takı Koleksiyonu Sergisini görmenizi tavsiye ederim. M.Ö. 8. yy'den kalma iğne, bilezik, pazıbent, kemerlerin yanı sıra pektoral, fibula, amulet gibi günlük dilde kullanmadığım kelimeler ve günlük yaşamda kullanmadığımız takıları da görebilirsiniz. İnce ince işlenmiş takıları güzel bir müzecilik örneği ile gezebilirsiniz. Rezan Has Müzesi iletişim bilgileri için tıklayın.
*Rezan Has Müzesine müze kart ile girilebiliyor.

15. Porto Fenari Mezatı 

Çok yoruldunuz ama gezi bitsin istemiyorsunuz. İşte size bir fırsat. Hafta sonları 15:30'da başlayan açık artırmalara katılıp ucuz - pahalı demeden dünde kalan eşyaları bugün evinize götürebilirsiniz. Tam da Balat sokakları gibi. 
İletişim bilgileri için tıklayın.
Gezi planını bir çizgi üzerinde A noktasından B noktasına doğru yaptım. Yorgunluğunuza ve açlığınıza göre değişiklik yapabilirsiniz; ancak Porto Fenari Mezatını bilerek sona koydum ki, Ayvansaray-Fener-Balat'ı iyice sindirdikten sonra müzayede ürünlerini daha iyi anlarsınız. En kötü ihtimalle sandalyeye oturup dinlenir; açık artırmayı izlersiniz. Çok yorulacaksınız!
***
Gezinizi Beyoğlu Gazozu ile tamamlayın bence.
Balat İstanbul'un hep renkli semtlerinden olmasına rağmen, özellikle birkaç yıldır daha da hareketlendi. Butik kahveciler, atölyeler, vs açıldı. Aralarından seçim yapmak çok zor oldu. 
CityMap2Go'yu indirmenizi tavsiye ederim. Bu uygulama çevrim dışı çalışan bir navigasyon uygulaması. Şarj/batarya sorununuzu çözecektir. Uygulama içinde yerleri işaretleyebildiğiniz gibi, işaretlediğiniz yerlerde notlar alabiliyorsunuz. Haritada çokça yer bulunuyor. Mekanların isimlerini de bu uygulamada bulunmasına göre yazdım.
İstanbul'un sahipleri kilise, cami, sinagog,vs bilgilerini Kültüristan'dan aldım. Hatta İstanbul'u yeni baştan gezmeye karar verdikten sonra nereleri gezeceğime karar vermekte zorlandığım için kısa listeyi de şu flood'dan aldım.

#1EylülDünyaBarışGünü kutlu olsun.
Yazarken de yoruldum;
Utku

0 yorum:

Yorum Gönderme