Perşembe, Ağustos 04, 2016

Tiyatroya Gitmek için de mi Kredi Çekelim?

Perşembe, Ağustos 04, 2016

Yurt içinde tatil planlarıma son verdiğimden beri, yurt içinde tiyatro planlarıma da son vermek üzereyim. 
Tiyatro sezonunun sona ermesi ile, mutluluk katsayımı stabil tutmak için İnternet'ten tiyatro kayıtlarını izlemeye başladım. Büyük oranda özlemimi dindiriyor. Öyle ya, Cüneyt Gökçer'i sahnede izleme fırsatını kaçıralı çok oldu.
***
Temsil sahnede seyredilir elbette; oyuncunun nefesini, sahnenin tozunu hissetmek gerekiyor. Bu nedenle yaz döneminde nadiren olan temsilleri mutlaka takip ediyorum.
6 kez seyrettim, sahnelense 6 kez daha seyrederim: İBBŞT 'Tekrar Çal; Sam'
Bunlardan birisini İstanbul'da olduğum bir dönem içinde yakaladım. Hemen programımı bu temsile göre yaptım. Çok önemli bir ayrıntı: bilet 56 TL. (KDV dahil, rahat olun.) Tek başıma yaşadığım hayatımın reisi olduğum için yalnızca kendime bilet alarak akşamımı şenlendirebilirim; ancak 4 kişilik bir aile için bu ücret (yol, yemek ve konaklama dahil) yaklaşık 350 TL oluyor. Yılda iki kez tiyatroya giden aileler için büyük olmayabilir; ancak tiyatro akşamlarını hayatının bir rutini yapan benim gibi insanlar için ciddi bir gider.
***
Devletin vergimi alıp benim adıma karar verdiğinin, tiyatroları desteklemediğinin farkındayım. 
***
Devlet devlet değil; dayakçı kötü baba. Bizi sürekli çalıştırıyor, paramızı gasp ediyor; her gün dövüyor, sesimizi çıkarınca  daha çok dövüyor. Bizi istemediğimiz biriyle evlendiriyor, tercihlerimizi sormuyor, bireysel tercihlerimizde peşimize düşüyor, yine dövüyor. Bu babaya mecbursak, çocuklar olarak birbirimizi korumamız gerekiyor. 
Ay n'olur, dizi yapın, paranızı oradan kazanın. Söz. Dizinizi izleyeceğim. Bugün izlemeye başlamayayım, pazartesi başlarım. 
Ben en iyisi Rumca öğrenmeye başlayayım. ): Gerçi bu kez de Sezai Aydın'ın Rumca öğrenmesini beklemem gerekecek.

Woody Allen, Sevinç Erbulak, Ragıp Yavuz, Arda Aydın'ın da hatırı olsa da; sırf Sezai Aydın oynadığı için İBBŞT'de 'Tekrar Çal; Sam'ı 6 kez seyreden Utku,


EK )
Hizmette sınır yok. Devlet Tiyatrosundan Cüneyt Gökçer'li Kral Lear Bölüm 1 ve Bölüm 2 için tıklayın.
Dayanamadım. Bir de Devekuşu Kabare'den Yasaklar Bölüm 1 ve Bölüm 2  için tıklayın.
Kendimi durduramıyorum. Haldur Dormen Tiyatrosu'nda Bir Kış Öyküsü Bölüm 1 ve Bölüm 2 için tıklayın.

0 yorum:

Yorum Gönderme