Perşembe, Mart 10, 2016

Geçer Geçer, 2. Derece Yanık İzi de Geçer

Perşembe, Mart 10, 2016

Bundan üç yıl önce, bacağıma kızgın yağ döküldü. Yaklaşık 25 cm kadar büyük bir alanda 2. derece yanık oldu. Canım çok acımadı ama izini geçirmek kolay olmadı. (Canım pek kıymetli değildir; evet, dövme yaptırmak da kolay bi' şey benim için) Şimdi belli belirsiz bir iz var. Sadece yakından ve dikkatli bakılınca anlaşılıyor.

Yeni Dönem Doktorların Ticari Kaygısı

Açık yaranın kapanmasından bu güne kadarki süreçte birden fazla ilaç ve tedavi uyguladık. Doktorlarla kullandığımız ilaçların bir kısmı hiç işe yaramadı; doktorların ticari kaygılarından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu yüzden herhangi bir tedavi için mutlaka birden fazla doktora giderim.
Yeni dönem doktorların ticari kaygısından ne zaman bahsetsek; doktor arkadaşlarımın "Her doktor öyle değil! Ne yani para kazanmayalım mı! Biz kaç yıl okuyoruz! Günde kaç saat çalışıyoruz!" gibi ünlem bombardımanlarına uğruyorum. Kısa süreli dahi olsa, tecrübelerim olumlu değil, sorry.
renk-ikindileri
Tabii ki yanık görseli eklemeyecektim.

Yanık İzi Nasıl Geçer?

Doktorunuz tabi ki söyleyecek, ama ben yine de yazayım: yaranızın kesinlikle güneş görmemesi gerekiyor, ki yara izi sabitlenmesin. Maksi eteklerin ve diz altı çorap trendini kullanarak 2 yazı bu şekilde geçirdim. Polyester (naylon) kumaşa direkt temas etmemesini öneririm. Yara ne kadar kapansa da, tahriş olup eski haline dönebilir. Bir de olabildiğince bol suyla yıkayın.

Yanık İzi Tedavisinde 3 Doğal Yöntem

5 tane reçeteli ilaç kullandım, ancak hiçbiri izin azalmasını sağlamadı. Benim için zaman ve para kaybı oldu sadece. En iyisi doğal ürünler oldu:

Birinci yöntem olarak, Teyzemin yoğun ısrarları sonunda yumurta yağı kullanmaya başladım. 20 tane yumurtadan (gerçek yumurta, market ürünü değil) 5 cl lik bir yağ çıkıyor. Katran gibi siyah ve kıvamlı. Vazgeçtiğiniz bir tavada yaklaşık bir saat çevirmeniz gerekiyor ki, zahmetli bir iş. 2,5 yaşında geçirdiğim bir rahatsızlıktan dolayı aylarca hastanede yatmışım ve halk arasında "yatak yarası" denilen yaralar oluşmuş sırtımda. Hemşireler de sırtıma sürekli yumurta sürerek geçmesini sağlamışlar. Tabi ki 2,5 yaşımda yaraların iyileşmesi çok kolay olmuş, şu anda bu yaralardan hiç iz yok.
Bu yağı olabildiğince sürmek ve sürekli yaranın üzerinde kalmasını sağlamak gerekiyor. Bu da iş yerinde ve/ya sokakta kullanırken zorluk çıkarıyor. Ayrıca sokak hayvanları yaranızın çok lezzetli olduğunu düşünebiliyor. Bu yüzden kullanmayı bıraktım. Kalan yağı evde tutuyorum, ufak tefek yaralarda kullanıyorum.

İkinci yöntem, eşit oranda pirinç unu,  yoğurt ve üzüm sirkesini karıştırıp yaranın üzerinde 20 dakika kadar bekletip ılık suyla yıkamak. İzin azalmasında en etkili yöntem bu oldu. Günde iki kez yapmak yetiyor, sürekli üzerinde bekletmeye gerek yok; ancak bu tedavinin kötü tarafı da yoğun sirke kokusundan dolayı her zaman yapılamıyor. Ağda lekeleri için kullanılıyormuş, belki işinize yarar. 

Üçüncü yöntem ki benim en sevdiğim, sarı kantaron çiçeği yağı. Eczacı bir (canım) arkadaşımın önerisi ile bu yağı hazırladık. Kendisi, yeni doğan kızının poposuna pişik kremi olarak kullanıyordu. Sarı kantaron çiçeğini zeytin yağının içinde direkt güneş ışığı alan bir yerde 2 ay bekletiyorsunuz, iki ayın sonunda istediğiniz şekilde kullanıyorsunuz. Sarı kantaronu bir dağ köyünden getirtik, yağ da zaten bizim yaptırdığımız yağ. Yine market ürünü değil, eminim etkisinde daha fazla fayda sağlamıştır. Evden çıkarken istediğim şekilde, rahatça sürüyorum. Böylece zamanımı almıyor. Hatta bu yağı duştan hemen sonra tüm vücuduma kullanıyorum. Kuru cildime en iyi gelen ürün oldu.

Elbette lazer tedavisi de çok etkili bir yöntem. Ancak yara izinin artma ihtimali de var. Karar size bırakılıyor bu durumlarda.
Umarım başınıza bu tip bir durum gelmez, gelirse de artık hazırlıklısınız.

MUTLAK NOT: Bu yöntemler benim kullandığım ve olumlu bulduğum yöntemler. Belli ki, bu ürünlerin hiçbirisine alerjim yokmuş. Kullanırken, sorup soruşturmanızı, ticari kaygısı olmadığını bildiğiniz doktorunuza danışmanınızı öneririm. Haklılar, kaç yıl bu işi okuyorlar. 

 Sağlıklı yaşam

2 yorum:

 1. Hanımefendi merhabalar ..kusura bakmayın rahatsız ediyorum ..yanık tedavinizle ilgili biraz daha bilgi vermenizi rica edebilir miyim ..
  İki bacağımda da kendim neden olduğum oldukça geniş yanık izleri var..yazınız beni az da umutlandırdı çünkü doktorun yazdığı hiçbir ilaç bırakın geçirmeyi izi azaltmıyor bile..
  Bir de bu süreçte psikolojinizi nasıl koruyabildiniz acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
   Her ne kadar hekimlerin ticari kaygılarından bahsetsem de, muhakkak bir hekim kontrolünde olmanızı öneririm. Kendileri size özel bir tedavi uygulayacaklardır. Açık yaranın sağlıklı kapanması önemli. Mikrop kapmamasına özen gösterin. Sonra da bırakın iz kalsın. Başta iz kalacak diye çok üzüldüm, ancak bu bir bütünün bozulmasına neden olmuyor. Siz göstermedikçe insanların dikkatini bile çekmiyor inanın.
   Ben en çok yumurta yağından memnun kaldım. Hatta evde muhakkak biraz tutuyorum artık. (:
   Yeniden geçmiş olsun,
   Sevgiler,
   Utku

   Sil