Salı, Mart 29, 2016

Çocuğunuzu Solaryuma Sokmaya Ne Dersiniz?

Salı, Mart 29, 2016

Gün geçmiyor ki; Utku dertsiz başına bir dert, daha açmasın. Dert ki ne dert; yakında mağarada yaşayıp avlanmaya başlayacağım. 

Gıda Işınlaması / Radurizasyon Nedir?

Gıda ışınlaması, mikroorganizmaları yok etmek, gıdalardaki filizlenmeyi ve olgunlaşmayı engellemek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak amacıyla ışınlamadır. Kuru bakliyat, baharat, kuru yemiş,vs uygun koşullarda uzun süre saklanabilen gıdaların endüstrileşerek daha da uzun süre rafta kalmasını sağlar. (Burada sağlar yerine neden olur çok daha iyi bir sözcük olacak.)
Radurizasyon işlemi, 1980 yılında Hollanda'da, ambalajlarda tüketiciyi bilinçlendirmek ve haberdar etmek üzere amblemleşmiştir. 
Gıda Işınlama Radura
Sağdaki yeşil amblem: Radura

Radura ve Helal Gıda

Elbette ki öğrenir öğrenmez, mutfağa koştum ve kavanoza girmeyi bekleyen paket baharatlara baktım.
İki farklı baharat markasının paketleri vardı dolapta. İsminin üzerine çizik attığım markalar olmasına rağmen, baharat alırken çok da dikkat ederek aldığımı söyleyemem. Bir markada bu amblem yokken, diğerinde vardı. Ve dikkatimi çeken bir başka amblem ise, Radura ambleminin olduğu pakette Arap ve Latin alfabeleri ile Arapça HALAL yazısının olduğunu helal ürünlerden yapıldığına dair amblemdi. Işınlamanın haram olduğuna dair bir bilgi geçilmemiş sanırım.
Hll spr dvm.

Çocuğunuzu Solaryumda Hayal Edin

Gıdanın üretildikten sonra toplanma, saklanma, paketlenme, rafta kalma, eve girme, bir de evin rafında kalma, sofraya gelme süresi uzun bir zaman zarfı. Elbette bu gıdaları tüketmek için bazı işlemlerden geçmesini kabul edebilirsiniz. Ancak bu işlemler her geçen gün daha artmaya başladı. Kontrol etmek epeyce zorlaştı. Markalara ve devletin kontrol mekanizmasına güvenmek size kalmış.
Kanser vakalarının artmasını başka bir yerde aramamak gerek.
Şöyle düşünün: 
Çocuklarınızı solaryuma soktuğunuzu düşünün. Düşünmek bile istemediğinizi tahmin ediyorum. O zaman neden radurizasyona uğramış besinleri tabağına koyuyorsunuz?

Basit Anlatım ile: Neden Artık Pirinçlerde Taş Yok?

Uludağ Sözlük yazarının Radura ile ilgili güzel bir tespiti var: 

"pirinç ayıklama eyleminin artık neden gerçekleştirmiyoruz merak eden varsa cevap ışınlanma. aslında bu bedenin kaldırabileceği derecede bir ışınlanma olsa da haftada ne kadar yediğinize bağlı. "

*Hacettepe Üniversitesi'nin konuyla ilgili bilgilendirmesi ve raporu:

0 yorum:

Yorum Gönderme