Pazartesi, Şubat 01, 2016

Yaşamak Denilen Şu Zahmetli İş

Pazartesi, Şubat 01, 2016

Uzun Süreden Sonra Devlet Tiyatrosu

Uzun süredir devlet tiyatrosuna gitmememi, Yaşamak Denilen Şu Zahmetli İş ile bir kız kıza Cuma planında sonlandırdım. Tiyatro arkadaşlığı konusunda meymenetsiz olsam da, hâlâ da tiyatro arkadaşlığından sıkılmadığım bir arkadaşım ile gittik. Konusuna özen gösterdiğimizi söylemeliyim. Aramıza erkek almayalım, çıkışta yorumlarını dinlemek istemem, diyerek gittik. En nihayetinde oyun çıkışında hayatımızı evli geçirip geçirmemeye karar verebilirdik.

Yaşamak Denilen Şu Zahmetli İş

Yaşamak Denilen Şu Zahmetli İş
Yaşamak Denilen Şu Zahmetli İş

50 yaşının üstünde ortalama (kendine göre sıkıcı) bir hayat yaşayan Yona (Musa Uzunlar) bir gece eşi Leviva'yı (Ülkü Duru) terk etmeye karar verir ve bavulunu hazırlamaya kafasına koyar. Bu esnada eşi uyanır, birlikte geçirdikleri yılları sorgulamaya başlarlar. Asıl sorgulama, bekâr arkadaşları Gunkel'in (İşdar Gökseven) gece ziyareti ile olur. Yona'nın daha iyisini (eğlenceli, akıcı,vs) hak ettiğini düşündüğü hayatında kaçmaya çalıştığı aslında eşi Leviva değil, kendisi. Bavulunu alıp evden çıkmakla, hayatından kaçamaz (3 Kız Kardeş iyi bir örnekti). 

"Sen benden önce ölürsen, yanını ısıt; olur mu?"

Muhteşem oyunculuklar ama basit konu gibi görünse de, alt metni iyi doldurulmuş bir oyun olduğunu düşünüyorum. Günlük bir hikayenin sıradan da, abartıdan da uzak, keyif veren bir anlatımı gibiydi. Yona, Leviva, Guntel yeryüzündeki herhangi birileri. 
Sahne, kostüm,vs biraz renkli, biraz karmaşık olsaydı yazarı Hanoch Levin için Woody Allen'e benzediğini söyleyebilirdim.

Ülkü Duru'ya zaten bayılırım; ne oynasa seyrederim, dediğim kadın oyuncular arasında. Musa Uzunlar ve İşdar Gökseven'i kaçırdığım için üzüldüm. (Leyla ile Mecnunsever olarak İşdar Gökseven'in yeri bizde ayrı tabi.)

Yazar: Hanoch Levin
Çeviren: Nermin Saatçioğlu
Yönetmen: Kerem Ayan 
Oyuncular: Ülkü Duru, Musa Uzunlar, İşdar Gökseven
Müzik: Murat Balcı
Dekor Tasarımı: Işın Mumcu
Kostüm Tasarımı: Mihriban Oran
Işık Tasarımı: Akın YılmazUtku notu: Ülkü Duru ne zaman yaşlanmayı planlıyor acaba?

0 yorum:

Yorum Gönderme