Pazartesi, Kasım 23, 2015

Bütün Çılgınlar Sever Beni ya da Baştan Çıkarma

Pazartesi, Kasım 23, 2015

Bütün Çılgınlar Sever Beni ya da Baştan Çıkarma

Bulgar oyun yazarı Stefan Tsanev'in Moda Sahnesi'nde 3 sezondur oynanan, kıskançlık, sadakat, arkadaşlık, aşk ve güç temelli oyunu; eşi Maria'nın sadakatinden şüphe eden Yosif'in, arkadaşı Angel'den karısını baştan çıkartmaya çalışmasını istemesini konu alıyor. Basit (ya da gündelik) konunun arkasında yine basit bir çözümleme var. Basit konu ve çözümleme arkasında ise karmaşık duygular. Şu anda, hepimizin yaşadığı karmaşık duygular. 
Örneğin güce tapma. Farkında olmadan içine sürüklenme, normalleştirme ve dolayısıyla içinde boğulma.
Bütün Çılgınlar Sever Beni
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, oyunun dekoru ne kadar sadeyse, oyunla bütünlüğü o kadar yerindeydi. Oyun boyunca ışıkla gözümüzü çevirdiğimiz yer, erkek dünyasından kadın dünyasına ya da kadın dünyasından erkek dünyasına geçiş oldu. Bu geçiş ev ve dış mekan arasındaki "konfor farkı" ile verilmiş. Nefis.

Volkan Yosunlu'ya hiç lafım yok. Kendisinin oynaması, oyunu seyretme nedenim olabiliyor artık. Her oyunununda, bu kez kendini oynuyor herhalde, dedirtiyor. Tiyatronun o büyük büyük tasvirinin içinde plastik olmayan, kıvamında bir tavrı var.

Mert Fırat'a lafım var ama. Kim bilir kaçıncı oyununu izliyorum. Her defasında daha iyi olabilir diyorum. Bu kez çok beğendim. Karakterin iticiliğinin yanında inandırıcılığını da çok iyi vermiş. Ben ikna oldum. 
Mert Fırat'a en çok güldüğüm oyun, bu oldu. Sürekli, kıkır kıkır.

Son söz: oyun boyunca Yosif'in aşırı maddeci bakış açısı bizi itiyor, değil mi? Kendimizi Angel'e yakın hissediyoruz, öyle mi? Kabul edelim: biz Yosif'ten farklı değiliz. Angel gibi yapmak istiyor, Yosif gibi yapıyoruz. İşimizde kullanmak üzere İngilizce'nin yanında Almanca öğreniyoruz; kaçımız Rumca öğreniyoruz? Üstelik Angel ile Yosif arasında AMA bağlacı kullanıyoruz.

Moda Sahnesi'nden bire bir aldım efe'm: 
Yazan: Stefan Tsanev
Çeviren: Hüseyin Mevsim
Yöneten: Kemal Aydoğan
Sahne Tasarımı: Bengi Günay
Işık Tasarımı: İrfan Varlı
Oyuncular: 
Yosif: Mert Fırat
Maria: Öznur Serçeler
Angel: Volkan Yosunlu 
Yönetmen Asistanı: Yağmur Mısırlıoğlu

2 yorum: