Pazar, Nisan 05, 2015

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Pazar, Nisan 05, 2015

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Sentetik ürüne olabildiğince karşı duran biri olarak, naçizane bilgimi sizinle paylaşmak istedim sayın okuyucu.

Satın aldığımız derinin gerçek deri (sektörün deyimiyle hakiki deri) olduğunu nasıl anlarız?

Öncelikle gerçek deri ile suni deriden yapılan ürün arasındaki fark fiyatıyla anlaşılmaz/ anlaşılmayabilir. Çünkü bir ürünün bedeli sadece ham maddesi ile anlaşılmaz. Marka dolayısıyla tasarım da bir o kadar önemlidir. Bu yazıyı yazmaktaki amacım, sadece ham maddenin kalitesi ile alakalıdır.
Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?
Gerçek sığır derisinden bir tablet kılıfıdır efe'm

 1. Gerçek deri ile suni deri arasındaki en dikkat çekici fark kesinlikle kokusudur. Gerçek derinin, aynen kitap gibi şahsına münhasır bir kokusu vardır ki, sadece bir kez bu kokuyu almış olmanız kokuyu hemen anlamanızı sağlayacaktır. 
 2. Bir başka fark ise ateşe karşı tepkidir. Suni deri hemen eğrilirken, gerçek deri direnç gösterir. Tabi ki ateşe atarsanız yanar. O kadar abartmayın. (: Burada ayırt edici özellik satış yapan arkadaşın tepkisi olabilir. Madem ürün gerçek deri, alev gezdirelim üzerinde, demenize karşı, "Olmaz, kat'a" derse oradan hemen çıkın. (:
 3. Gerçek deri ile suni deri arasındaki farkı dokunarak da anlayabilirsiniz. Suni deri plastik olması bakımından, aynen koku gibi gerçek deriye bir kez bile dokunmanızla gerçek derinin farklı dokusunu anlarsınız.
Satın aldığınız ayakkabı, çanta,vb tasarım ve/ya gerçek deri değilse, çok para vermemenizi öneririm. Çünkü gerçek deri ile suni deri arasında ciddi bir fiyat farkı vardır.
Sonuç olarak en önemli farkı suni derinin plastik dolayısıyla kanserojen maddeden olmasıdır. Yapmayın, etmeyin, sağlıklı değil.
***
Peki ben bunları nereden biliyorum? Öncelikle Salihlili olmam nedeniyle gerçek deriden yapılan ürünlere çok kolay ulaştım hep. Bilgimden emin olmak için yıllarca deri işinde çalışmış olan çok sevgili bir büyüğüme sordum. Ayrıca annemin elleriyle yaptığı gerçek deri çanta, cüzdan, tablet kılıfı vs (Atölye Feri) malzemelerini birlikte alıyoruz. Teyitli çalışıyoruz efe'm...


17 yorum:

 1. Peki abi o elle yapılan esyaları satabiliomsnz satarsaniz fiyat slermisnz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Evet satıyoruz. Linkte ürünleri inceleyebilir, -her ürünün fiyatı farklı olduğu için- beğendiklerinizi yazarsanız fiyatlarını söyleyebiliriz.

   Atölye Feri
   https://www.instagram.com/atolyeferi/
   https://www.facebook.com/atolyeferi/
   atolyeferi@gmail.com

   İyi günler (:

   Sil
 2. Peki gercek deri soyulur mu?
  3 yil once fahiş bir fiyata (gercek deri adi altinda) bir canda almistim. 1 yıl sonra soyulmaya basladi. Alttan yumusak bez dokusu cikti. Bu gercek deri ozelligimidir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Gerçek deri, bakım yapılmazsa, kuruyup pul pul dökülür; ancak derinin dökülmesi için bir yıl gibi bir süre çok kısa. Bu nedenle derinin daha eski olduğunu düşünüyorum.

   Derinin soyulmaması (pul pul dökülmemesi) için vazelin gibi bir maddeyi ile hafifçe sürmenizi, deriyi yumuşatmanızı öneririz. Deri bakımı devamı için bu yazıyı okuyabilirsiniz: http://www.renkikindileri.com/2016/04/deri-bakm-nasl-olmal.html

   Sevgiler,
   Utku

   Sil
 3. 3 ay once bi magazadan ayakkabi aldim ve ilk giymemde ayakkabi ayagimi boyadi .gercek derininmi rengi cikar yoksa emitasyonun mu.ve bu konuda ne yapabilirim.iade veya degisimi kabul etmiyorlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar,

   Renginin çıkması gerçek deri olmasını ya da olmamasını kanıtlamaz. İçindeki kumaş da boyuyor olabilir. Gerçek derinin boyası sabitlenmemişse, boyar; evet. Boyarsa neler yapabileceğinize dair yazı için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

   http://www.renkikindileri.com/2016/08/gercek-deri-cantanz-kyafetlerinizi.html

   Sevgiler,
   Utku

   Sil
 4. Merhaba
  Gerçek deri diyerekten bir çizme aldim ve çizmenin ortasından aşağı bir çizgisi var bu çizginin biri düz biri eğri duruyor artı fermuarlarida yan yana getirdiğimde yamuk duruyor sizce bu orjinal mi yoksa suni midir veya bu tarz hatalar orjinal deri de olabiliyor mu ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Bu tip hatalar derinin gerçek ya da suni olduğunu göstermez. Imalat ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
   Sevgiler
   Utku

   Sil
 5. Merhaba ben bisey ögrenmek istiyorum aldıgım deri ceketin etiketinde napadan üretilmistir diyor. Bu ne demek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, napa deri sığır, dana, inek gibi ince derilere verilen genel addır. Genelde bu deri kullanılır. Daha hassas davranmanız, pamuklu bir bezle dikkatlice temizlemeniz gerekir.
   Sevgiler,
   Utku

   Sil
 6. merhabalar. bi konuda yardımınıza başvurmak istiyorum. salihlili olduğunuzu yazmışsınız. tesadüf denk geldi. deri ceket arayışındauım ve dericlup mağazası dikkatimi çekti. salihli de üretimi yapılıyormuş. derinin gerçek olup olmadığını bilmiyorum. sizin fikriniz var mıydı? (yıldırım antilop dersi olarak da geçiyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bu markayı bilmiyorum; ama Yıldırım Antilop Deri'yi bilirim. Gerçek deri kullanırlar. Kendilerinin markası olsa gerek.
   Sevgiler,
   Utku

   Sil
  2. Çok teşekkür ediyorum .çok kararsızdım sipariş vermekte şimdi sizin verdiğiniz bilgiyle rahatladım.evet n11 de mağazaları var kendi siteleri de var.kuzu derisini kullandıklarını söylemişlerdi

   Sil
 7. merhaba birşey öğrene bilirmiyim aldığım terlik deri süet ayaklarımı boyadı bugün ilk defa giydim geçici bir süre olabilirmi..geçmezse ne yapmalıyım sizce şimdiden ilginize teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bu konuda bir yazı yazmıştık. Umarım işinize yarar.
   http://www.renkikindileri.com/2016/08/gercek-deri-cantanz-kyafetlerinizi.html
   Sevgiler,
   Utku

   Sil
 8. Ahanda memleketimden birini buldum kurtuluş mahallesinde oturduğun yüzde 99 ihtimal midir efenim :)

  YanıtlayınSil