Çarşamba, Nisan 22, 2015

Bir Hamlet Geçiyor Moda Sahnesi'nden

Çarşamba, Nisan 22, 2015

Bir Hamlet Geçiyor Moda Sahnesi'nden

Shakespeare'in 16. yy'de yazdığı Hamlet, kral olmak isteyen amcasının kral tahtındaki babasını öldürmesinin akabinde cinayetin Prens Hamlet'in kral babasının hayaletinin cinayeti anlatması ve bu cinayeti çözerim, annemi de hain amcamın elinden kurtarırım derken, tüm çevresini sorgulamasını işleyen tragedyadır. Yazılmasının üzerinden yıllar, asırlar geçmesine rağmen Birleşik Krallık'tan kilometrelerce uzakta bile sayısız versiyonu oynanmıştır. Utku'nun naçiz gözleri bile defalarca kez seyretmiştir, 2014/15 sezonunda 2 farklı oyuna tekabül eder.
İlki devlet tiyatrolarında Bülent Emin Yarar'ın Prens Hamlet, hain amca, kral baba,vb tüm kadroyu tek başına resmettiği Hamlet'tir; ki 1 saat 20 dakika soluksuz seyretmiştir. Bülent Emin Yarar'ın sahnesinin benim için çok özel bir yeri vardır: Kendisiyle 2005 yılında yine Devlet Tiyatrolarında Çayhane performansı ile tanışmıştım. O zamanlar AKM'nin büyük salonunun muhteşem akustiği ile oyunlar seyredebiliyorduk, geçmiş zaman işte.
***
Hamlet

Moda Sahnesinde Hamlet'i seyretme isteğim, Çarşamba günü ne seyretsek ile başladı. Aynı tiyatroda bile bir oyunu defalarca kez seyredebilen ben, farklı tiyatrolarda aynı oyunu tabi ki seyrederdim.
Öncelikle oyunun ilk dakikası ile son dakikası arasında büyük bir fark vardı benim bakışımda. İlk dakikada (neredeyse) tüm kadro sahnedeyken, dekor ve kostümlerin ne kadar zayıf olduğunu düşündüm. Nihayetinde Shakespeare'in belki de en tanınan tragedyasını bu kadar zayıf görselle anlatmaları daha başlar başlamaz modumu düşürdü. "En büyük, en ihtişamlı kostümleri hak etmiyor mu, Shakespeare'in en büyük, en ihtişamlı sözleri! Ya da en azından sahneyi karartsalarmış, Dikkatimi Prens Hamlet'in tişörtlerine vermek istemiyorum." diye düşündüm başta. Yanılmışım. Kostümler beni oyundan koparmadığı gibi, modern uyarlaması ile içine aldı. Buradan sahne tasarımı Bengi Günay'a, ışık tasarımı için İrfan Varlı'ya alkışlar. Tabi bunlar riskti. Oyuncu kadrosu ve yönetmen ile de gayet iyi sonuç vermiş.
Yeri gelmişken, yönetmen  Kemal Aydoğan. oyuncu kadrosu Onur Ünsal, Esra Kızıldoğan, Kübra Kip, Murat Tüzün, Timur Acar, İnan Ulaş Torun, Çağlar Yalçınkaya, Hasan Demirtaş (Sanki Hasan Demirtaş yoktu da, Mert Süleyman vardı, konuk oyuncu gibi), Alper Baytekin.
Hamlet
***
Bu arada ben Shakespeare'i bildiğiniz sevmiyorum. Bir kez daha hatırladım. Cinsiyetçi! Ya bir tane kadını da iyi yaz arkadaş. Hepsi mi lanet, hafif, gözü dışarda, hain, saf, aptal, dırdırcı,..
***
Moda Sahnesi'nde Hamlet oynanmaya devam ediyor. Buyrun burada adresi ve takvimi: http://www.modasahnesi.com/hamlet
Kadronun prova notlarına da göz atmanızı tavsiye ederim.
Hamlet örgütlenmektir.
***
AKM'ye özlemle...


0 yorum:

Yorum Gönderme