Cuma, Nisan 10, 2015

Bir Cuma Meyhanesi Olarak Şah Ömer'in Yeri

Cuma, Nisan 10, 2015

Bir Cuma Meyhanesi Olarak Şah Ömer'in Yeri 

Yine bir Cuma ve yine Utku akşam rakı muhabbetine meyhane arıyor.

Geçtiğimiz aylarda, oturdum, üşenmedim, bir meyhane listesi çıkardım. Zevkine güvendiğim gurmeler, bloggerlar ve tabi ki arkadaşlarımdan tavsiye alarak bir İstanbul Meyhaneleri listesi hazırladım. Listeyi bölgelere ve menülerine göre ayırdım. Bir de gittiklerimi işaretledim. İşaretlediklerimi çıkardığımda elimde bir şey kalmadı. İstanbul’un yüzlerce meyhanesine hepsine girdim sanki. Gitmediğim onlarca/yüzlerce meyhane varken, neden hala meyhane bulamıyorum?
Görsel şuradan efe'm
Daha önce de yazdığım gibi, hakkında “çok muhteşem, bambaşka, vuhuu harika” yazılan çok meyhanenin ortalama olduğunu görüyorum. "Ellerimizle fava yaptık" diyorlar, ama kuru baklayı bi’ sürü zinciri olan köşedeki marketten almışlar. Tamam, meyveleri yetiştirmelerini beklemiyorum, ama biraz özenseler fena olmaz. Zaten balığın güzeli büyük restoranlara giderken, bizi sebzeden etmeyin.
***
Yaşımızın ve seçimin ayak seslerinin bize verdiği yetkiye dayanarak rakı muhabbettini artırmaya karar verdik. Hatta gittiğimiz yerleri yeniden deneyip yorumlayabiliriz diye düşündük. Yakın zamanda İstanbul’un Meyhaneleri dosyama daha fazla fazla meyhane eklemeyi planlıyorum.
***

Kışın dondurucu soğuğunda ziyaret ettiğimiz Şah Ömer’in Yerinden bahsedeyim o zaman: 

Önceliğimiz kız kıza rahatça oturabileceğimiz bir yerdi. Arkadan usul usul şarkılar çalıyordu. Biz rakının da etkisi ile geceyi kendi şarkılarımızla bitirdik, ülkeyi kurtardık, eskilerden bahsettik, ah nerde eski günler dedik. (: Muhabbetimize nefis ciğer eşlik etti. 10 üzerinden 9 veriyorum ve sınıfı coşkuyla geçiriyorum. Kalamar (7/10) ve patlıcan salatası(7/10) da geçer not aldı. Ancak kırmızı biber sınıfta kaldı bizde.
Şah Ömer'in YeriŞah Ömer'in Yeri

Şah Ömer’in Yeri Bostancı’da sıra sıra meyhanelerin olduğu “Ne vereyim abime?” tadında sıcak-samimi bir yer. 02.00-02.30’a kadar açık.
Bu akşam için yer arıyorsanız, tavsiye ederim efe’m.
***
Ben de listeme döneyim. Nereye gitsek? ):


0 yorum:

Yorum Gönderme