Salı, Mart 03, 2015

Herkes Biraz Üzgün Bugün Hem de Küskün: Küskün Müzikal

Salı, Mart 03, 2015

Küskün Müzikal Emek Sahnesinin 2013-14 sezonuna iddialı giren bir Engin Alkan müzikali. Bilet bulmak zor, 2. sezonu olmasına rağmen. Zaten bildiğim, gördüğüm kadarıyla Engin Alkan en az 3 sezon yönetmeden bırakmıyor oyunlarını.
Oyunu izlerken ilk aklıma gelen: 'Çok Engin Alkan oluşu'. Yazar ve/ya yönetmenin kim olduğunu bilmeseydim de, Engin Alkan derdim. İşte tarz budur, bir şarkıyı başkasından dinlesek de, şarkının kime ait olduğunu tahmin etmemiz. Tarz ile kendini tekrar etmek arasında ince bir çizgi var ki, bu oyun zaferle tarzı kazanmış durumda.
Küskün Müzikal
***
Zakkum’um sakin, rutin, sıkıcı hayatına giriyoruz önce. Bu hayatı kendisinin seçtiğine o kadar inanıyoruz ki, kızıyoruz Zakkum’ a. Battal Sefa, Zifir, Kıymık, Kurşet ve Mıhbey ne derse haklı diyoruz. Kuzen’in ve Kesik’in oyuna katılmasyla Zakkum’un hayatına daha fazla giriyoruz ve ona hak vermeye başlıyoruz. Engin Alkan enerjimizi yükseltip tokat atıyor, yükseltip tokat atıyor. Hem eğlendiriyor, hem de darmadağın ediyor. Zakkum-Kuzen-Kesik arasındaki birbirinden farklı 3 aşk hikayesi her ne kadar nefret ettirse de, hepsini ayrı ayrı göğsümüze sıkı sıkıya bastırmak istetiyor.
***
Oyunun metnine lafım yok; çevirisini, yerelleştirilmesine, yorumlanmasına hiç yok. Dolu doluydu, ama biraz fazla uzundu sanki.
Küçük Emek Sahnesi bu müzikal için büyümüş büyümüş kocaman olmuş. Pınar Yıldırım(Zakkum), Edip Tepeli(Kuzen), Mert Süleyman(Kesik), Zeynep Çelik Küreş(Battal Sefa), Hande Ağaoğlu Kaplan(Zifir), İbrahim Ersoylu(Kıymık), Hasan Karakurt(Kurşet), Caner Erdem(Mıhbey)’den oluşan kadro dışında, orkestra da sahnede hazır bulunuyor ve ayrıca oyuncular kadar dolduruyordu oyunu. Oyunun başarısının önemli bir parçasıydı kendileri. Zaten oyuncular sürekli göz kırpıyorlardı oyuna. Sahnedekileri dışında, rejidekilerden de bahsetmek gerekli. Benim izlediğim 15 Şubat 2015 tarihli oyunda, oyun esnasında oyuncular arasında bir aksilik oldu ki,oyunun coşkusuyla gülmeye başladılar. Biz seyirciler farkına vardık, biz de gülmeye başladık (sanki oyunda hiç gülmüyormuşuz gibi) Bir baktım, rejidekiler de gülüyor. 2. Sezonunda, kim bilir kaçıncı oyunları ama oyunu iştahla izleyip yine yine gülmeleri çok heyecan vericiydi.
***
Zakkum oyuna “Herkes biraz üzgün bugün, hem de küskün” sözleriyle başlayan bir şarkı ile başlıyor ki, geçtiğimiz hafta(oyunu izlediğimde) Özgecan Arslan’dan dolayı ülke gerçekten de öyleydi.
***

Zakkum’un “Tırnaklarım tutuyor aşkı” performansını için fikrim: Şaraplı, anlatmalı, ağlamalı kızlar gecesi playlistime ekleyeyim, olur bu.

Saygılar efe'm,
Utku

0 yorum:

Yorum Gönderme