Cumartesi, Şubat 28, 2015

Sınırlarını Bizim Belirlediğimiz Alanlarımız: Parkta Güzel Bir Gün

Cumartesi, Şubat 28, 2015

"Parkta Güzel Bir Gün" Moda Sahnesinin Mert Fırat, Didem Balçın ve Volkan Yosunlu kadrosuyla oynanan tek perde temsili. Parkta başlayan güzel bir günün bir “naylon şerit”le bölünmesini tatlı, keyifli bir dille anlatıyor. Söz konusu naylon şerit sadece parkı, sadece Olivia ve Arthur’u değil; aynı zamanda ülkenin belli bir kısmını da bölüyor ki, emre itaatte kraldan çok kralcı güvenliğin elinde çocuk oyuncağı oluyor.
Parkta Güzel Bir Gün
Oyunun metnine bakarsak fikir güzel; güncel ve sanırım daha da güncel kalacak. Sınırlarını bizim belirlediğimiz alanlarımız ve diğer insanların sınırlarını yine bizim belirlediğimiz alanları arasındaki “naylon şerit”.
Oyunun fikri güzel, güzel olmasına da, verilmek istenen mesajlar, o kadar net veriliyor ki, farklı seyircilerin farklı anlamlar çıkaracağını sanmıyorum. Bu zayıflığı metne yoruyorum. Çeviri ya da yönetiden kaynaklandığını sanmıyorum.
Çeviriyle ilgili sıkıntım tabi ki vardı: Olivia ve Arthur’un Anadolu’da yaşamadığı hissini oyunun başında alıyorsunuz; ancak bekçi sanki Anadolu’dan. Bu benim çok kişisel fikrim ama çeviri yaparken yerelleştirme ya tam olmalı, ya da hiç olmamalı.
Mert Fırat’ın daha önce de oyunlarını seyretmiştim, bana kendisi “henüz kabuğunu kıramadığı” hissini veriyor hep. Yüz yaşında adam, daha neyi bekliyor, bilmiyorum. Hadi Mert, daha iyisin bence! Oyunu ilk dakikadan son dakikaya kadar götüren biri varsa o da Didem Balçın. Ses tonundaki iniş çıkışları oyunu takibi kolaylaştırıyor.
Oyunda çok net şekilde Bostanlı, Kadıköy, Çankaya türevinde yaşan Arthur ile, Sultanbeyli,Güngören türevinde yaşayan bekçinin hayata farklı bakış açısı veriliyor. Bekçi, Arthur’dan yılların acısını alır gibi. Bekçiye göre çekirdek olan kuru yemişe, dünya ile ilgisi olmayan adamın (Arthur’un) çiğdem denmesi biraz bozdu beni. Bu “beyaz ırk” tanımlaması, salonu güldürse de beni rahatsız etti.
***

(Neredeyse) başka herhangi bir şey yapacağıma, kesinlikle tiyatroya giderim, diyen ben; bu oyuna gittiğim için tabi ki mutsuz değilim. Parkta Güzel Bir Gün’ü 45 dakika keyifle seyrettim. “Bir Pazar akşam üstü etkinliği” için iyi bir oyun. 

0 yorum:

Yorum Gönderme