Pazartesi, Ocak 19, 2015

Kral Değil Soytarım Lear

Pazartesi, Ocak 19, 2015

"Anadolu yakasında kar yağacak, çok kar yağacak, öyle böyle yağmayacak, evden çıkmayın, işe gitmeyin, çok kötü olacak, bambaşka olacak" uyarılarının Kadıköy'ü etkilemediğini, birkaç yıl evvel bir Cuma günü için "çok yağmur yağacak, sel olacak, hepimizi alacak" uyarılarına rağmen bir damla yağmayan "Kara Cuma"dan sonra çok iyi anladık. Kar uyarısı, Kadıköy'de tiyatroya gitmemi engelleyemedi. Yine de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'ni oyunun iptal olup olmadığını öğrenmek için sürekli taciz ettim.
***
Altıdan Sonra ve Pangar Tiyatro'nun ortak yapımı Soytarım Lear, Shakespeare'in ünlü tragedyası Kral Lear'ın Yiğit Sertdemir tarafından yorumlanmış hali ki, Yiğit Sertdemir'in Türk Tiyatrosunun yeni dönemde başına gelmiş en güzel şeylerden olduğunun küçük bir kanıtıdır. (Burada yazar Türkiye tiyatrosu demek istiyor.)
***
Özel tiyatroların usta oyuncuları oynatmaktansa koklattığı, iki-üç kez sahneden şöyle bir geçirdikleri oyunlarının aksine Tomris İncer ve tabi ki karakteri sahnede olmadığında bile ağırlığını hissettirdi. Bu minik hanımefendi kralın soytarısını, bir soytarının hak ettiği gibi oynuyor, gülen yüzündeki acıyı seyirciye veriyor.
Kral Değil Soytarım Lear
Oyunun ilk perdesi Kral Lear metnine ne kadar yakınsa, ikinci perde de o kadar uzak. Bu noktada biraz hayal kırıklığına uğradım. Biraz bükülmüş bir hikaye ya da yorum beklerdim. Ancak iyi bir deneme olmuş fikrimce. Görsel ve sessel algısını çok sevdim; ışığın, rengin ve sesin bir arada kullandığı oyunları tadı başka oluyor.
***
Oyunun kadrosunda: Tomris İncer ve oyunun yönetmeni Yiğit Sertdemir dışında, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt da yer alıyor
Maskın altında mimik ve jestleri vermenin daha zor ki, Soytarım Lear kadrosu bu durumu aşmış.
Oyunun başında maskların altında kimin olduğunu ve karakterleri yakalayamadığım anlar oldu. Birden fazla kez, jest ve sesine kalakaldığım maskenin altından Berkay Ateş çıktı ki ilk kez seyretmediğime üzüldüm. Oynadığı diğer oyunlara baktım; ne yazık ki Avrupa yakasındaki sahnelerde oynuyor. Alternatif tiyatroların yer değiştirme hareketlerinde yakalayıp başka bir oyununu seyretmek arzusundayım.
***
Oyuna gitmeden önce Kral Lear'ı seyretmenizi tavsiye ederim. Bu sezon İstanbul'da oynadığını bildiğim tek tiyatro Tiyatro Oyunbaz. Şu linkten programlarını takip edebilirsiniz.
Cüneyt Gökçer'i sahnede seyretme fırsatı bulamadık maalesef, ancak şu linkten Ankara Devlet Tiyatrosunda 1983'te oynadığı oyunun kayıtlarını izleyebilirsiniz. 
Seyredin, seyrettirin.

0 yorum:

Yorum Gönderme